Norweskie odkrycie złóż metali ziem rzadkich szansą na uniezależnienie Europy od Chin?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Norwegia dokonała przełomowego odkrycia, które może zrewolucjonizować europejski przemysł i zmniejszyć zależność kontynentu od dostawców spoza Europy. Naukowcy z Norweskiej Dyrekcji Naftowej (NPD) oraz innych instytucji badawczych znaleźli ogromne złoża metali ziem rzadkich na dnie norweskiego szelfu kontynentalnego. Odkrycie to obejmuje także znaczne ilości miedzi, cynku, kobaltu, magnezu, tytanu, wanadu, niobu, hafnu, wolframu i galu. Odkrycie ma miejsce w momencie, gdy Europa stara się zmniejszyć swoją zależność od Chin, które dostarczają ponad 90% tych surowców na rynek światowy.

 

 

Metale ziem rzadkich są kluczowymi składnikami w produkcji nowoczesnych technologii, takich jak baterie do pojazdów elektrycznych, turbiny wiatrowe, ekrany telefonów, dyski twarde i różne zastosowania militarno-przemysłowe. Norwegia, dzięki swojemu odkryciu, ma szansę stać się ważnym graczem na globalnym rynku tych surowców. Zasoby znalezione na norweskim szelfie mogą nie tylko zaspokoić zapotrzebowanie Europy, ale także znacząco przyczynić się do rozwoju zrównoważonej i ekologicznej gospodarki. Metale te są niezbędne do produkcji zielonych technologii, co jest kluczowe w kontekście dążeń Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

 

Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoi Norwegia, jest wdrożenie zrównoważonych metod wydobycia tych surowców. Eksploatacja dna morskiego niesie ze sobą liczne zagrożenia ekologiczne, w tym potencjalne szkody dla ekosystemów morskich. Norwegia planuje zastosowanie technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS), aby zminimalizować wpływ wydobycia na środowisko.

 

Warto podkreślić, że Norwegia nie jest jedynym krajem w Europie, który odkrył złoża metali ziem rzadkich. Niedawno podobne złoża znaleziono w Szwecji, co dodatkowo zwiększa potencjał Europy do uniezależnienia się od zagranicznych dostawców. Współpraca między krajami europejskimi w zakresie eksploatacji tych zasobów może znacząco wzmocnić pozycję kontynentu na globalnym rynku surowców strategicznych.

 

Odkrycie norweskich złóż metali ziem rzadkich jest również strategicznie ważne w kontekście globalnych napięć geopolitycznych. Europa, dążąc do uniezależnienia się od dostaw surowców z Chin i Rosji, może wzmocnić swoją autonomię i bezpieczeństwo surowcowe. Znalezienie nowych źródeł metali ziem rzadkich w Europie to także istotny krok w kierunku wzmocnienia europejskiego przemysłu technologicznego i obronnego.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

A moze pierdolic to wszystko

A moze pierdolic to wszystko I nie kupować nic

Wiecie,ze ja kupilem 1 telefon w sklepie w swoim życiu i nie poczuwam się do obowiązku by kupić następnego.Ludzie dali sie zrobić w konia i nie wymuszają na zydomasonach aby im nie robili sita w mózgu. 

Czas zarządac od nich bycia odpowiedzialnym

Pieniądze i wladza nie zbudują nam rękami ludzkimi nowej ziemii,bo ta juz mordujemy.

Ofiarami są ludzie,zwierzęta, wody gruntowe,dzieci,dorośli. 

Wyobrazcie sobie,że macie kasy jak lodu i wam się nudzi.chcecie rządzić,czyli mordować,więzić, gwałcic itp Macie zwyrodnienia na mózgu i tacy w wiekszosci sa ci którzy mają za dużo. 

Portret użytkownika Endymion

"Wiecie,ze ja kupilem 1

"Wiecie,ze ja kupilem 1 telefon w sklepie w swoim życiu", rozumiem, że stacjonarny.. Ja komórowych przez 25 lat miałem kilkanaście. NOKIA 3310 była najlepsza, oczywiście biorąc czasy i rozwój technologii na tamte czasy. Specjalnie postarzają produkty, aby psuły się. Huawey zawiódł mnie, bo to jednorazówka, mam obecnie Xiaomi, gdzie po 3 latach użytkowania baterię muszę ładować codziennie, ale wymiana to 150zł i zrobię to szybciej niż wymienię telefon. Co ciekawe, mam dwa Samsungi firmowe, jeden ma 10 lat i bateria w spoczynku trzyma dwa tygodnie, a drugi ma 3 lata i bateria w spoczynku weekendu nie wytrzymuje. Podobnie z samochodami, jak ma niezniszczalny silnik, to będzie rdzewieć, abyś kupił nowe. Świat idealny pozwalałby na wykorzystanie na maxa zakupionych przedmiotów. Telefon na 10 lat, samochód na 30 lat, pralka dożywotnio z ewentualnym serwisem, anie że bęben jest srzężony z silnikiem i naprawa jest nieopłacalna. Ja po dziś dzień widuję działające pralki Polar i Frania, czyli da się, tylko nikomu to się nie opłaca. Nawet 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Arya

 mam obecnie Xiaomi, gdzie po

 mam obecnie Xiaomi, gdzie po 3 latach użytkowania baterię muszę ładować codziennie, ale wymiana to 150zł i zrobię to szybciej niż wymienię telefon

Ja od 5 lat mam Xiaomi Mi 9T. Musiałem kupić nowe etui, ale sam telefon... nie potrzebuję innego. Faktem jest, że bateria nie jest już taka jak zaraz po zakupie, ale i tak daje rady i nie mam potrzeby jej wymieniać, a sam telefon jest mocno eksploatowany. Dużym plusem tego modelu jest dla mnie wysuwany przedni aparat- nikt mnie nie śledzi bez mojej zgody i nie potrzebuję żadnych naklejek na ekran. Chciałbym, by na rynku znowu pojawił się telefon z wysuwaną przednią kamerą, bo nie wiem, jak długo mój stary telefon jeszcze wytrzyma. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Skomentuj