Norwegia pozwoli Stanom Zjednoczonym na budowę obiektów wojskowych na swoim terytorium

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Norwegia, która dzieli krótką granicę ze swoim ogromnym sąsiadem, Rosją, ogłosiła, że podpisała zmienioną umowę ze Stanami Zjednoczonymi w celu uregulowania amerykańskiej działalności wojskowej na swoim terytorium.

Porozumienie między dwoma sojusznikami z NATO pozwoli Stanom Zjednoczonym na budowę obiektów na trzech norweskich lotniskach i w bazie morskiej. Jednak nie zostaną one wydzielone jako oddzielne bazy w USA.

 

Umowa, podpisana przez mniejszościowy rząd premier Erny Solberg, musi zostać ratyfikowana przez parlament, aby mogła wejść w życie.

 

Traktat reguluje i ułatwia amerykańską obecność wojskową, szkolenia i ćwiczenia w Norwegii, umożliwiając Stanom Zjednoczonym szybką pomoc w przypadku kryzysu lub wojny.

 

Stosunki między Norwegią a Rosją, graniczącymi z Arktyką, ulegały stopniowej poprawie od zakończenia zimnej wojny. Jednak pogorszyły się ponownie po 2014 roku.

 

Spowodowało to napięcia na północy, kiedy Rosja i Norwegia skoncentrowały wojska po obu stronach granicy i zintensyfikowały manewry wojskowe. Jednocześnie oba kraje starają się współpracować w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak współpraca transgraniczna i rybołówstwo.

 

Norwegia, która była jednym z założycieli NATO w 1949 r., stoi na stanowisku, że nie pozwoli zagranicznym bazom wojskowym w czasie pokoju na rozmieszczenie broni jądrowej na swoim terytorium, chociaż siły zachodnie są mile widziane.

 

Nasza współpraca z sojusznikami stale się rozwija. Porozumienie potwierdza bliskie więzi ze Stanami Zjednoczonymi i wzmacnia kluczową pozycję Norwegii na północnej flance NATO - powiedziała minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Søreide.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika TheMT

Rozbudowa harp w ne ma niby

Rozbudowa harp w ne ma niby pomoc obronie rakietowej przeciw hipersonicom, usa stracily inicjatywe obstawiania Rosji bazami dookola, gdyz hipersonic zlamal te zasady, harp z kolei moze jedynie sprawic ze rakiety rozgrzeja sie i wybuchna w gornych warstwach atmosfery gdzie wywolaja impuls EMP ktory opatuli ziemie nawet to 3 razy a gdyby to byl sonictzar to sam nie wiem ile.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

A ty z kolei tallin dzielisz

A ty z kolei tallin dzielisz krótką granicę z inteligencją i dlatego konsekwentnie piszesz o małych, zbrodniczych organizacjach zwanych potocznie państwami jak o osobach ukrywając je pod banderą krain pełnych prawych ludzi.

Skomentuj