Norwegia planuje ograniczyć eksport energii elektrycznej

Kategorie: 

Źródło: tg

Norwegia przygotowuje się do ograniczenia eksportu energii elektrycznej, co jest pierwszym sygnałem, że w miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego tej zimy, europejska solidarność transgraniczna zostanie mocno przetestowana.

 

Minister energetyki Norwegii, Terje Åsland, powiedział w poniedziałek, że jeśli poziom wody spadnie poniżej średniej sezonowej, napełnianie zbiorników będzie miało pierwszeństwo przed wytwarzaniem energii elektrycznej - poinformował Bloomberg.

 

Norwegia jest jednym z największych eksporterów energii elektrycznej w Europie, wysyłając około jednej piątej energii elektrycznej do swoich sąsiadów, ale rząd twierdzi, że niski poziom wody w południowej Norwegii musi działać już teraz, aby uniknąć przerw w dostawie prądu w kraju tej zimy.

 

W miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego w Europie wszelkie ograniczenia będą kolejnym ciosem dla krajów Europy kontynentalnej, w tym na przykład Estonii, które są uzależnione od taniej norweskiej energii wodnej.

 

„W praktyce obejmuje to mechanizmy kontrolne, które ograniczają możliwości eksportowe w przypadku niskiego obłożenia zbiorników” – powiedział minister podczas tury pytań zorganizowanych dla przywódców frakcji parlamentarnych. W tym tygodniu ministerstwo pracuje nad stworzeniem podstaw do jak najszybszego wykorzystania mechanizmu.

 

Norwegia uzyskuje prawie całą energię elektryczną ze swoich ogromnych zasobów wodnych. Historycznie byli w stanie eksportować duże nadwyżki i nadal mają jedne z najniższych cen energii elektrycznej w Europie. Po suchej wiośnie poziom zbiornika w najbardziej dotkniętym regionie wynosi 49,3 procent, w porównaniu ze średnią 74,9 procent w latach 2000 - 2019.

 

Jednak Åsland powiedział, że obecnie w norweskich zbiornikach jest więcej wody niż wcześniej przewidywały władze na wczesną jesień. Jest małe prawdopodobieństwo, że zimą trzeba będzie ograniczać dostawy prądu – dodał, powołując się na prognozy regulatora NVE.

 

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale jest częścią jednolitego europejskiego rynku energii, a jej przepisy stanowią, że kraje nie mogą odcinać dostaw energii elektrycznej do sąsiadów na długi okres, a ograniczenia są dozwolone tylko w sytuacjach awaryjnie zdeklarowanych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Endymion

Dla elektryki wodór jest

Dla elektryki wodór jest alternatywą? Pisząc tak ukrywasz wolną energię. Zadaj sobie pytanie, z jakiego powodu energia nie jest wolna pomino dostępnej technologii, a prawo patentowe zakopuje takie projekty.. bo tutaj chodzi o włądzę! a,że beduini w Arabii Saudyjskiej zamiast jeżdzić na wileblądach, jeżdzą Lamborgini, zamiast ruchać wielbłądy sikają na twarz słowiankom.. to raczej wypadek przy pracy, cele były wyższe, a beduini to wykorzystali.. wolna energia zmianiła by Świat, przesunęła by szalę, zmniejszyła rozwarstwienie społeczne. Czy jacht warty 500mln$, to jest powód do chluby, czy powód do zatrzymania prewencyjnego właściciela na sankcji 3miesiące w celu wyjaśnienia?? Każdy kto ma ponad 10mln zł majątku powinien zostać dogłębnie zbadany i przesłuchany..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

W zasadzie szkoda czasu i

W zasadzie szkoda czasu i energii, każdy kto ma majątek powyżej 10mln zł powinien zostać anihilowany i jego rodzina do 2 pokolenia. Zginie setki niewinnych ludzi, ale to jest koszt wyzwolenia milionów..Setka, to błąd statystyczny w porównaniu do miliona.. Uny tak myślą, a ja nie mogę????????

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Racja

Macie po 100kroć rację! To

Macie po 100kroć rację! To jest największy obecnie problem naszej planety, ludzie dysponujący nadmierną ilością gotówki. Ale nie rośmieszajcie mnie, osobników posiadających jakieś marne 10 mln, to oni nawet do klubu nie przyjmują. Tyle to w Lotto można wygrać. Przez to dopuściłbym posiadanie majątku do 1 miliarda. Powyżej kryminał, podejrzenie korumpowania polityków i traktowanie jak potencjalnego przestępcę a nie kłanianie się w pas. Tak jak to właśnie przerabiamy, ogromne fortuny dają nieurawnioną władzę, ból głowy, szastanie, Epsteiny i dogadzanie, ale to nie zaspokaja ambicji takiego bogatego niedoroba IM SIĘ ZACHCIEWA WŁADZY NAD ŚWIATEM, nawet taki soros twierdzi że wszystko co ostatnio się stało to on tym maczał paluchy. Chcą być jak bogowie na olimpie, z zapewnionym dobrobytem dla siebie i rodzin, a reszta ludzi w kagańcach, skatalogowani i oznakowani robole, nie posiadający nic i pracujący dla nich. Taki z grubsza jest ich cel

Portret użytkownika Endymion

CH..A WIESZ.. Tych z klubu

CH..A WIESZ.. Tych z klubu nie sięgniesz.. Wejdź na Olimp i zrzuć "bogów", powodzenia życzę, bo okaże się, że Olimp ma stto pięter pod ziemią.

PRACA U PODSTAW! żołnierzy jak MorawIcek należy wyplewić na początek.. jak pójdzie kula śnieżna, to ochrona będzie sama wyciągła Billów oraz Rotchildóww z bunkrów.. aby przypodobać się milionowemu tłumowi..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika euklide⁣s

Niedzielski to omnibus -

Niedzielski to omnibus - wybitny lekarz samouk, dr ekonomii, a przede wszystkim wspaniały dydaktyk. Pokazał na przykładzie jak można stracić kilka miliardów.na zakup absurdalnej ilości eksperymentalnych preparatów, które powodują biegunkę i tajemnicze zgony na tzw. "gle". W tej lekcji kolejne pokolenia będą spłacać przez długie lata dług, biegając w robocie do toalety aż nie umrą na gle. Cóż, edukacja bywa długa i bolesna no i nie wszyscy przechodzą do następnej klasy...

Portret użytkownika euklide⁣s

Niedzielski to omnibus -

Niedzielski to omnibus - wybitny lekarz samouk, dr ekonomii, a przede wszystkim wspaniały dydaktyk. Pokazał na przykładzie jak można stracić kilka miliardów.na zakup absurdalnej ilości eksperymentalnych preparatów, które powodują biegunkę i tajemnicze zgony na tzw. "gle". W tej lekcji kolejne pokolenia będą spłacać przez długie lata dług, biegając w robocie do toalety aż nie umrą na gle. Cóż, edukacja bywa długa i bolesna...

Skomentuj