Norwegia odnajduje "białe złoto" - złoża fosforanów dla całego świata na pół wieku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zawsze, gdy mówimy o złożach surowców, mamy na myśli ropę, gaz, złoto czy diamenty. Ale niewielu z nas zda sobie sprawę, że jeden z najważniejszych składników potrzebnych do życia na Ziemi - fosfor - jest równie cenny. Oto dlaczego najnowsze odkrycie w Norwegii może stać się prawdziwym przełomem dla gospodarki światowej.

 

Naukowcy z Norwegii ogłosili ostatnio, że udało im się odkryć ogromne złoża fosforanów w rejonie Morza Barentsa. Szacunki wskazują, że te zasoby mogą zaspokoić globalne zapotrzebowanie na ten surowiec przez następne 50 lat. W kontekście rosnącego popytu na fosforan, jest to wiadomość o potężnym znaczeniu dla przemysłu rolniczego i produkcji nawozów.

 

Fosfor jest jednym z najważniejszych składników używanych w rolnictwie od połowy XIX wieku. Wraz ze wzrostem populacji i rosnącym zapotrzebowaniem na żywność, jego znaczenie wzrosło, a rezerwy zaczęły się kurczyć. Dlatego odkrycie nowych złóż w Norwegii stanowi nadzieję dla przyszłości rolnictwa na całym świecie.

 

To odkrycie może znacznie wpłynąć na globalne rynki fosforanów, zmniejszając zależność od głównych producentów, takich jak Maroko i Chiny. Dodatkowo, norweskie zasoby mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki tego kraju i stworzenia nowych miejsc pracy.

 

Jednak ważne jest, aby podkreślić, że wydobycie i wykorzystanie tych nowych rezerw musi odbywać się w sposób odpowiedzialny, z pełnym uwzględnieniem potencjalnych skutków dla środowiska. Eksploatacja fosforanów może mieć negatywny wpływ na ekosystemy, dlatego konieczne jest rozwinięcie efektywnych i bezpiecznych dla środowiska metod wydobycia i zarządzania odpadami.

 

To odkrycie to bez wątpienia świetna wiadomość dla globalnej gospodarki, ale przede wszystkim przypomnienie o znaczeniu zrównoważonego zarządzania naszymi zasobami naturalnymi. Ostatecznie, jest to jedyny sposób, aby zapewnić długotrwały dobrobyt dla nas wszystkich.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ccp

Trochę to nie tak -złoża są

Trochę to nie tak -złoża są ale po stronie Rosji okolice Murmańska,półwyspu Kolskiego i trochę od strony norweskiej, ale tam jest znaczne skażenie radioaktywne po łodziach atomowych.....Wszystko leży na szelfie pod wodą na głębokości ok.250m.

Portret użytkownika KittySlayer

Ponownie skoczy gul tym

Ponownie skoczy gul tym obrzezańcom okupującym struktury w pejsoUE i tak nie mogą parchy przeboleć, że ogromne norweskie złoża ropy są poza ich łapami - kilkukrotne referenda w Norge o przystąpieniu do parchoUE zostały przez rezolutnych Norwegów odrzucone i słusznie, bo musieli by oddać zwierzchnictwo nad ropą i innymi surowcami pasożytom z żydoUE a teraz jeszcze i ogromnymi złożami fosforu - jednak niezależność ma swoją cenę (stać ich), jak robiłem w Norwegii to musiałem okresowo zrezygnować z jednego nałogu (palenie), bo nie szło wyrobić taka drożyzna - z browarów nie zrezygnowałem z tych ich 4 woltowych sików - chaaaa

„Veritas est adaequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika spokoluz

Fosforany stosuje się nie

Fosforany stosuje się nie tylko jako nawóz - artykuł tendencyjny, poszerzyć należy o przemysł zbrojeniowy , przetwórstwo mięsa , przemysł spożywczy jako konserwanty posiadające jednak szkodliwość przy nadmiarze spożytych fosforanów.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

Zrównoważone zarządzanie

Zrównoważone zarządzanie zasobami oznacza, że glębę na której cokolwiek się uprawia - właściciel utrzymuje w stanie doskonałego "zdrowia", bo gleba to nie tylko piasek i nawozy ale przede wszystkim materia organiczna i mikroby glebowe, które ją przetwarzają tak by rośliny tam uprawiane mogły się swobodnie nią odżywiać. Aby więc owa gleba była żyzna nie należy jej zatruwać pestycydami, herbicydami i nawozami sztucznymi. Zato należy ją systematycznie odżywiać poprzez ściółkowanie i naworzenie obornikiem (oczywiście z umiarem). Ważna też jest rezygnacja z upraw monokulturowych (na wielkich obszarach) na rzecz tych zróżnicowanych z miedzami na których rosną swobodnie dzikie rośliny, drzewa i krzewy, żeby owady i ptaki miały swoje schronienie, bo jedne je zapylają a te drugie usuwają szkodniki. Okazuje się też że rezygnacja z głębokiej orki na rzecz płytkiego spulchniania gleby przed zasiewem nie tylko czyni ziemię zdrowszą i żyżniejszą ale też chroni przed skutkami suszy co w efekcie pozwala jej rodzić znacznie większe plony. O oszczędnosciach na paliwie i robociźnie nie muszę tu chyba wspominać.

Tak ludkowie... uprawy permakulturowe stają się coraz powszechniejsze nawet w dużych gospodarstwach o kilkudziesięcio hektarowym areale. A w efekcie tak uprawiana ziemia NIE POTRZEBUJE sztucznego nawożenia ! Komu więc te nawozy są potrzebne ? Tym którzy je sprzedają, produkują i wmawiają "konieczność ich używania".

Skomentuj