Norwegia domaga się usunięcia rosyjskiej stacji satelitarnego nasłuchu

Kategorie: 

Instalacja z Bartenburga - Sysselmannen (Arild Lyssand)

Norweski Gubernator Archipelagu Svalbard, w którego skład wchodzi Spitsbergen, zażądał od Rosji zaprzestania rozbudowy i demontażu stacji nasłuchu satelitarnego, jaki zbudowała tam zależna od rosyjskiego rządu spółka.

 

Teraz okazało się, że instalacja z miejscowości Bartensburg była nielegalna Norwegowie dali Rosjanom czas do 15 maja i po tej dacie nie życzą sobie na swoim terytorium. Główne żądanie to usunięcie trzech dużych fundamentów pod anteny satelitarne oraz dwóch kontenerów mieszkalnych.

 

Rosja zaczęła budowę stacji ostatniego lata, ale nie uzyskała potrzebnego pozwolenia Gubernatora, który sprawuje władzę w archipelagu. On sam stwierdza, że instalacja powstała pomimo tego, że podczas rozmów z Instytutem Arktycznym będącym ciałem doradczym, zapewniali, że budowa nie ruszy dopóki nie będzie wszystkich potrzebnych zgód.

[gmap markers=big blue::78.07675181209187,14.24652099609375 |zoom=9 |center=78.0666667,14.2166667 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]

Według Gubernatora obszar, który Rosjanie przeznaczyli na stację satelitarną był przeznaczony na cele rekreacyjne, dlatego instalacja musi zostać zdemontowana. 

 

Rosjanie jednak mogą się nie ugiąć i stacja prawdopodobnie powstanie, co może prowadzić do narastania napięcia między Norwegią i Rosją. Federacja Rosyjska niedawno informowała o planach względem swojej obecności w Arktyce ze szczególnym uwzględnieniem Archipelagu Svalbard. Rosjanie wprost stwierdzili, że priorytetem jest budowa instalacji badawczych w Bartensburgu.

 

Źródła:

http://barentsobserver.custompublish.com/russian-strategy-for-svalbard-ready.4997525-16149.html

http://www.barentsobserver.com/norway-demands-russian-satellite-station-removed.5025798-16176.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj