Nocne światło smartfonów wpędza ludzi w bezsenność

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Obecna era niesie za sobą wiele zagrożeń dla zdrowia, spowodowanych niewłaściwym trybem życia. Jednym z nich jest bezsenność. Naukowcy znaleźli prosty sposób, który może poprawić jakość snu – ograniczenie ekspozycji na światło ekranu.

 

W ramach nowych badań, które zostaną zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego ECE 2019, odkryto, że nastolatkowie, którzy spędzali ponad cztery godziny czasu przed ekranem każdego dnia, mieli pogorszoną jakość snu. Objawy braku snu, takie jak zmęczenie, brak koncentracji i zły nastrój, są również częstsze w grupie, która spędza więcej czasu przez ekranem telefonu bądź komputera.

 

Naukowcy przeprowadzili randomizowaną próbę na 25 uczestnikach, która polegała na blokowaniu niebieskiego światła ekranu okularami oraz niekorzystaniu z telefonu przed snem. Badani wybudzali się wypoczęci 20 minut wcześniej niż dotychczas, a nieprzyjemne objawy niewyspania zniknęły.

Według dr. Dirka Jana Stenversa z wydziału endokrynologii i metabolizmu UMC w Amsterdamie, nastolatkowie spędzają coraz więcej czasu przed telefonem oraz komputerem – a ta sama grupa wiekowa często doświadcza problemów ze snem.

 

Sen jest kluczowym elementem rozwoju nastolatka, a jego brak może spowodować szereg schorzeń. Natychmiastowe objawy to zmęczenie i osłabiona koncentracja. Długotrwały niedobór snu może zwiększać ryzyko wystąpienia poważniejszych chorób, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby serca.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj