Nocna strona Wenus zaskoczyła astronomów! Wszystkie modele idą do kosza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W 2017 roku astronomom udało się przeprowadzić szczegółowe badania nocnej strony jednej z najbardziej niebezpiecznych i niegościnnych planet Układu Słonecznego – Wenus. To co odkryto, zostało opisane w badaniu naukowym, opublikowanym pod koniec ubiegłego miesiąca.

 

Wenus to bardzo niebezpieczna planeta. Temperatura w niektórych jej rejonach sięga 480 °C. Ponadto, dochodzi tam do częstych opadów kwasu siarkowego, a ciśnienie na powierzchni tego ciała niebieskiego, jest równe głębinom ziemskich oceanów. Wenus jest również jedyną planetą, która krąży wokół gwiazdy w kierunku przeciwnym do obrotu innych planet.

Podczas gdy pełne okrążenie Słońca przez Wenus trwa 225 dni, obrót wokół własnej osi zajmuje tej planecie aż 243 dni. Dzięki tak powolnej rotacji, połowa planety otrzymuje ogromną dawkę ciepła i promieniowania słonecznego, a druga tonie w ciemnościach. Międzynarodowy zespół naukowców, korzystając z danych z sondy Venus Express należącej do ESA, odkrył niedawno zaskakujące różnice między dzienną i nocną stroną Wenus.

 

Po raz pierwszy w historii, astronomowie szczegółowo opisali nocną stronę tej planety, unikalne struktury chmur, a nawet tajemnicze przemieszczenia warstw atmosfery, które można było dostrzec jedynie w ciemności nocy. Nie obyło się bez komplikacji, ponieważ chmury można zobaczyć z orbity tylko przy użyciu promieniowania cieplnego. Kontrast na zdjęciach w podczerwieni był zbyt niski, aby naukowcy zdołali stworzyć dynamiczną mapę atmosfery. 

W rezultacie Venus Express wykonał setki zdjęć w podczerwieni na różnych długościach fal przy użyciu technologii Visible i spektrometru do obrazowania w podczerwieni (VIRTIS). Badacze, chcieli w ten sposób zbadać zjawisko znane jako "superrotacja". Mowa tu o niesamowitej właściwości Wenus, która polega na tym, że pomimo jej powolnego obrotu wokół własnej osi, wiatry w jej atmosferze wieją 60 razy szybciej niż na Ziemi.

 

Wcześniej zakładano, że superrotacja zachodzi równomiernie po dziennej i nocnej stronie planety. Jednak nowe badania wykazały, że nocna strona Wenus ma swoje własne unikalne formacje chmur i inną morfologię warstw chmur. Konsekwencje takiego odkrycia, były dość poważne i zmusiły naukowców do niemal całkowitego porzucenia wcześniejszych modeli atmosfery Wenus.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika BoloBolo

M@tis: Co ty wypisujesz?

M@tis: Co ty wypisujesz? Wenus krąży wokół Słońca w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, tak jak wszystkie planety Układu Słonecznego. Jedyna ekscentryczność Wenus to obrót wokół osi w prawo, a nie jak pozostałych planet, w lewo. Tak więc zdanie powinno brzmieć: "Wenus jest również jedyną planetą, której ruch wirowy wokół osi odbywa się w prawo, inaczej niż w przypadku innych planet."

Portret użytkownika jaa

Mam pytanie, bo chyba nie

Mam pytanie, bo chyba nie rozumiem. Wenus ma orbitę przed Ziemią w kierunku Słońca więc jej ciemna strona to ta, którą widać z Ziemi? Zaś, jej jasna strona, czyli, ta zwrócona ku Słońcu, to ta z przeciwnej strony, gdy patrzeć od strony Ziemi, której nie możemy zobaczyć z Ziemi? To czemu tę ciemną stronę widzimy jako jasną? Słońce ją też jakoś oświetla od naszej strony?

Portret użytkownika Quark

Prędkość orbitowania ziemi i

Prędkość orbitowania ziemi i wenus nie jest synchroniczna i tylko CZASAMI "znika" nam ta planeta z pola widzenia gdy akurat jesteśmy w linii prostej z wenus przed nami bądź za słońcem . Przez większość czasu ją widać , bo wenus porusza się o 1/3 szybciej wokół słońca niż ziemia . 

Portret użytkownika dobra rada

Jasną stronę widać wtedy, gdy

Jasną stronę widać wtedy, gdy Wenus jest po przeciwnej stronie Słońca, oraz częściowo gdy jest oddalona o ok 90stopni.

Kiedy Wenus jest po naszej stronie, to jej nie widać.

Ponieważ najlepiej jest widoczna, kiedy jest po przeciwnej stronie Słońca nazywana jest gwiazdą zaranną, lub wieczorną.

Portret użytkownika Set

I jak te osły wytłumaczyły

I jak te osły wytłumaczyły przeciwny obrót tego ciała wobec słońca w przeciwnym kierunku? Zjawiska grawitacji również nie potrafią wytłumaczyć. Jedynie zbadali ledwo jej właściwości. Więc naukowiec nie będzie nikogo pouczał, bo nie dość, że jego wiedza jest niekompletna, to jako człowiek, jest omylny.

Portret użytkownika Panosik

"przeciwny obrót tego ciała

"przeciwny obrót tego ciała wobec słońca w przeciwnym kierunku" - ? ?
Po prostu Venus obraca się w okół własnej osi w przeciwnym kierunku od innych planet dlatego, że jest jądrem planety pozbawionym skorupy.
Tak jak każde jądrą obraca się w przeciwną stronę niż skorupa. A obrót w okól Słońca ma taki sam jak każda planeta.

Skomentuj