Niszczycielskie tornada uderzyły w północnych Włoszech

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Gwałtowna pogoda na dobre zawitała już do Europy. Tym razem doszło do przypadku wystąpienia dużego tornada w okolicy obszaru Emilia Romagna, w północnych Włoszech.

 

W wyniku żywiołu kilkanaście osób zostało rannych. Ponad sto budynków jest trwale uszkodzonych. Najczęściej są to zerwane dachy, ale powalone jest też wiele drzew.

Tornada uderzyły w miasteczka w rejonie Bolonii i Modeny, te same, które w zeszłym roku doświadczyły kilku trzęsień ziemi. Poważne szkody zanotowano w Castelfranco Emilia, Mirandola, Bentivoglio i Argelato oraz w pobliżu miasta Ferrara. Najbardziej zniszczona miejscowość to San Martino.

Meteorolodzy twierdzą, że tornada spowodował system burzowy wypchnięty z Hiszpanii, który wygenerował dużą rozbieżność temperatury. Zastanawiające jest też, co robiły prądy strumieniowe w atmosferze, ponieważ takie zderzenie powinno być w pewien sposób rozładowywane w wyższych partiach atmosfery.

Prawdopodobnie polskie problemy z gradobiciami mogą mieć jakiś związek z tornadami we Włoszech zwłaszcza, że tam też spadł spory grad, co jest w tej okolicy dość niespotykane. Oznaczałoby to, że obserwujemy jakieś zjawiska w skali makro o zasięgu kontynentalnym, a nie zespół niezwiązanych ze sobą ekstremów pogodowych.

Zdjęcie satelitarne pokazujące mikrokomórkę burzową z której zstępowały tornada wskazuje na to, że znajdowała się ona na brzegu frontu pogodowego pod którego wpływem jest większa część północy Europy.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pulsar

Może i bredzę - ale jak to

Może i bredzę - ale jak to mówią - "w tym szaleństwie jest metoda".
Dziś JA nic nie usuwałem, tak więc nie wiem o co chodzi.
Moderatorów jest tu więcej (nie tylko ja) - więc może to któryś z nich coś skasował.

Strony

Skomentuj