Niszczące tsunami może zagrozić kilku elektrowniom atomowym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej uważają, że wiele indyjskich i pakistańskich elektrowni jądrowych może doznać poważnych uszkodzeń z powodu silnego trzęsienia ziemi i tsunami w regionie. Taki incydent może doprowadzić do wycieku oraz krytycznego uszkodzenia tych instalacji, a w skrajnych przypadkach nawet do katastrofy na miarę Czarnobyla i Fukushimy.

 

Mowa o elektrowniach jądrowych zlokalizowanych w pobliżu Morza Arabskiego. Woda morska jest w nich używana do chłodzenia reaktora. Niestety, obszar ten jest również bardzo aktywny sejsmicznie. Uważa się, że budowa wysokich tam może zmniejszyć te zagrożenia, jednak z ekonomicznego punktu widzenia takie rozwiązanie spowoduje, że wytwarzana energia będzie droższa.


Z kolei autorzy badania uważają, że ryzyko niszczącej fali tsunami na zachodnim wybrzeżu Hindustanu zostało niedocenione. Ostatnie silne trzęsienie ziemi o sile 8,1 miało miejsce tutaj w 1945 roku. Ale poza tym w swoich badaniach naukowcy udowodnili, że potężne trzęsienie ziemi miało miejsce na tym samym obszarze w 1524 roku. Naukowcy wykorzystali różne dowody, w tym pamiętniki portugalskich żeglarzy, a także analizy radiowęglowe muszli znalezionych daleko od morza. 


Te muszle zostały znalezione w pobliżu kompleksu wydm w wiosce Kelshi. Naukowcy uważają, że pojawiły się on w tym regionie z powodu fali tsunami, która powstała w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera w strefie subdukcji Makran. W obecnych czasach, takie zjawisko mogłoby spowodować niesamowitą katastrofę z udziałem kilku elektrownii jądrowych zlokalizowane na wybrzeżu.


Należy pamiętać, że podobny dramatyczny przebieg wydarzeń miał miejsce w 2011 roku w Japonii. W wyniku silnego trzęsienia ziemi i następującego po nim tsunami doszło do poważnych zniszczeń w kraju, a w szczególności do poważnej awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie. Jej konsekwencje trwają po dziś dzień, a wówczas chodziło jedynie o uszkodzenie JEDNEJ elektrownii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Większość elektrowni

Większość elektrowni atomowych jest usytuowana na uskokach tektonicznych , w Polsce lokalizacja też jest na jedynym w naszym kraju naturalnym obszarze sejsmicznym . Zapewne w takich miejscach jest prościej wykonać " chiński syndrom " .

Skomentuj