Nikt nie wie dlaczego papugi w Brazylii zaczęły jeść cegły

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W Brazylii znajduje się kilka budynków, które są regularnie dosłownie zjadane przez stada papug. Naukowcy nadal nie potrafią dokładnie wyjaśnić zachowania ptaków, ale sugerują, że winne są pierwiastki śladowe obecne w cegłach używanych do ich budowy.

W królestwie zwierząt żyją ptaki, które funkcjonują żłobiąc różne stałe materiały. Najprostszym przykładem są dzięcioły, które dziobami przebijają korę drzewa w poszukiwaniu pożywienia. Niektóre ptaki gryzą orzechy. Wszystko to bez wątpienia ze względu na jedzenie.

 

Papugi również nie mają nic przeciwko jedzeniu, na pierwszy rzut oka, niejadalnych materiałów. Papugi często jedzą tapety, styropian, fragmenty książek i obrazów oraz płytki sufitowe. Uważa się, że głównym powodem tego zachowania jest brak pierwiastków śladowych w ciele ptaka. Z tego powodu zwierzę zaczyna szukać, skąd wziąć niezbędne substancje i zaczyna próbować wszystko\iego co tylko się da.

Źródło: wikipedia.org

Przedstawione tu brazylijskie papugi robiące te dziwne rzeczy to przedstawicielki gatunku konura białooka (Aratinga leucophthalmus). Jej przedstawiciele żyją w Ameryce Południowej i żyją w parach lub małych stadach liczących od 10 do 20 ptaków. Papugi te żywią się nasionami, orzechami i owocami. Zdaniem naukowców, czasami żywią się również roślinami, które mogą zawierać związki toksyczne dla ich organizmu.

 

Jedna z teorii, która wyjaśnia, dlaczego papugi jedzą ceglane budynki, mówi, że cegły zawierają pierwiastki śladowe, które pomagają ptakom oczyścić organizm z toksyn. Jest też inna, prostsza teoria. Według niej papugi w ogóle nie jedzą cegieł, ale po prostu trzymają się ich pazurami i odpoczywają. Która z nich jest poprawna, nie jest jeszcze jasne i niewątpliwie do tego potrzebne są dalsze badania lub przynajmniej kolejne obserwacje takich anomalii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

No zabłysnąłeś admin, a

No zabłysnąłeś admin, a nieukowcy jeszcze bardziej. Co za badania chcą robić i za czyje pieniądze? Normalnie geniusze na marihuanie, będą odkrywać odkryte, nawet ludzkie dziecko instynktownie wie co za mikroelement jest mu potrzebny i gdzie go szukać, brat mojego kolegi wydłubał dość pokaźną dziurę w ścianie gdy mu wapnia brakowało.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj