Niezwykły trójoki pyton został znaleziony w Australii

Kategorie: 

Źródło: Northern Territory Parks and Wildlife | Facebook

W Australii natrafiono na niezwykłego trójokiego węża. Pyton posiadał trzy w pełni funkcjonalne gałki oczne, a dodatkowy organ umiejscowiony był na czole zwierzęcia. Gad został odkryty przez leśników w pobliżu miasta Humpty Doo i otrzymał imię „Monty Python”.

Wąż mierzył około 40 centymetrów, co oznacza, że prawdopodobnie nie był to dorosły osobnik. Leśnicy, którzy odnaleźli zwierzę byli zaskoczeni, że pytonowi z deformacjami udało się przeżyć tak długo. David Penning, profesor biologii na Missouri Southern State University powiedział, że węże często zjadają „uszkodzone” jaja tuż po ich złożeniu. Ponadto, węże z deformacjami umierają najczęściej zaledwie kilka dni po wykluciu.

Zdjęcie rentgenowskie ujawniło, że trzecie oko nie było wynikiem połączenia dwóch oddzielnych czaszek. Penning podkreśla, że jest to tym bardziej niezwykłe, że oko wymaga trzeciego nerwu wzrokowego, co spowodowało zmiany w standardowym układzie mózgu zwierzęcia.

 

Eksperci zgadzają się, że mutacja wystąpiła w sposób naturalny i wytworzyła się w bardzo wczesnym stadium embrionalnym. Prawdopodobnie nie była ona wynikiem czynników środowiskowych.

 

Naukowcy zasugerowali również, że możliwe jest, aby trzecie oko było pozostałością po wchłonięciu swojego bliźniaka. Osobliwy wąż zmarł w wieku zaledwie dwóch miesięcy pod koniec kwietnia obecnego roku.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj