Niezwykłe zdjęcia bieguna północnego Jowisza

Image

Źródło: NASA/Juno

Naukowcy pracujący nad programem sondy badawczej Juno zaprezentowali interesującą animację, która przedstawia cyklony wirujące na biegunie północnym Jowisza. Ponadto, otrzymaliśmy pierwszy szczegółowy obraz dynama (silnika), które napędza jego pole magnetyczne.

 

Film powstał na bazie danych pozyskanych dzięki instrumentowi JIRAM (Jovian InfraRed Auroral Mapper), który znajduje się na pokładzie sondy Juno. JIRAM to urządzenie, które wychwytuje światło pochodzące z głębi Jowisza i zajmowało się badaniami warstwy znajdującej się od 50 do 70 km pod górną warstwą chmur tej gazowej planety.

Na trójwymiarowej animacji widać gęsto upakowane cyklony i antycyklony. Biegun północny Jowisza posiada cyklon centralny, który otoczony jest ośmioma kolejnymi cyklonami o średnicach w przedziale od 4 do 6 tys. km.

Film, który pozwoli nam lepiej zrozumieć siły działające na jowiszowym biegunie północnym, został zaprezentowany 11 kwietnia podczas Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Geonauk w Wiedniu.

 

 

0
Brak ocen

Dodane przez krewetka (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

to nie jest zdjęcie tylko graficzna reprezentacja mająca na celu pokazać dany obszar w 3d. W oparciu o informację pikseli (kolor, intensywność) tworzona jest przestrzenna siatka 3d, następnie nakładana jest tekstura (również nie oryginalna) tylko po to aby odbiorca mógł zapozać się budową pewnej struktury.

Dokładnie to samo można zrobić np. ze zdjęciem muru zbudowanego z cegieł. Uzysując siatkę 3d możemy obserwować położenie każdej cegły. W powyższym przypadku wyglada to bardzo dziwacznie ponieważ owa grafika stanowi reprezentację gazów a nie ciał stałych.

 

0
0

Dodane przez Teresa z Torunia w odpowiedzi na

Ładnie wyjaśniłaś, ale drażni mnie to amerykańskie 3d. Przecież w polskim istnieje pojęcie trójwymiar, które nie powoduje w słowiańskich głowach starszej daty kociokwiku ;)

0
0

Ja też takie moge zrobić bazgroły na silniku unity3d. Nasa coraz bardziej sie stara o wiarygodność

0
0

To kolejna porcja wiedzy niezbędna dla ludzkości? Przypomnę więc, że nadal nie wiemy jak wygląda w rzeczywistości Antarktyda, nie mówiąc już o powierzchni Księżyca.

0
0