Niezwykłe zdjęcia bieguna północnego Jowisza

Kategorie: 

Źródło: NASA/Juno

Naukowcy pracujący nad programem sondy badawczej Juno zaprezentowali interesującą animację, która przedstawia cyklony wirujące na biegunie północnym Jowisza. Ponadto, otrzymaliśmy pierwszy szczegółowy obraz dynama (silnika), które napędza jego pole magnetyczne.

 

Film powstał na bazie danych pozyskanych dzięki instrumentowi JIRAM (Jovian InfraRed Auroral Mapper), który znajduje się na pokładzie sondy Juno. JIRAM to urządzenie, które wychwytuje światło pochodzące z głębi Jowisza i zajmowało się badaniami warstwy znajdującej się od 50 do 70 km pod górną warstwą chmur tej gazowej planety.

Na trójwymiarowej animacji widać gęsto upakowane cyklony i antycyklony. Biegun północny Jowisza posiada cyklon centralny, który otoczony jest ośmioma kolejnymi cyklonami o średnicach w przedziale od 4 do 6 tys. km.

Film, który pozwoli nam lepiej zrozumieć siły działające na jowiszowym biegunie północnym, został zaprezentowany 11 kwietnia podczas Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Geonauk w Wiedniu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj