Niezwykłe zaćmienie Słońca na Jowiszu uchwycone przez sondę Juno

Kategorie: 

Źródło: NASA

NASA podzieliła się niedawno niesamowitymi zdjęciami cienia rzucanego na powierzchnię Jowisza, uchwyconego przez sondę Juno. Co prawda fotografie pochodzą jeszcze z 2019 roku jednak dopiero teraz zostały poddane odpowiedniemu przetworzeniu.

Takie zdarzenia zdarzają się na Jowiszu dość często, ponieważ Jowisz ma aż 79 satelitów. Ponadto, w przeciwieństwie do większości innych planet w naszym Układzie Słonecznym, oś Jowisza nie jest mocno nachylona w stosunku do jego orbity, więc Słońce nigdy nie odchyla się daleko od równikowej płaszczyzny Jowisza. Oznacza to, że jego Księżyce regularnie rzucają cień na planetę przez cały rok.

W momencie nadesłania nowej fotografii, urządzenie znajdowało się około 7862 kilometry od chmur planety. Widoczny na zdjęciu cień ma 3600 kilometrów szerokości. Należał on do księżyca Io, który jest zarówno najbliższym jak i najbardziej aktywnym wulkanicznie satelitą Jowisza. 


Io jest mniej więcej tej samej wielkości co nasz Księżyc a jego średnica Io wynosi 3642 kilometry. Księżyc ten, wyróżnia się nie swoją wielkością, ale licznymi aktywnymi wulkanami na jego powierzchni (ponad 400). Niektóre z nich są tak potężne, że emisje siarki i dwutlenku siarki osiągają wysokość do 500 kilometrów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

naprawdę? nic się na tym

naprawdę? nic się na tym filmie nie zgadza łącznie z pozycją satelity względem ziemi i księżyca, inne filmy z tego dscovr są jeszcze śmieszniejsze, ale znaleźć je możesz sobie sam, jeżeli wszystko ci się zgadza łącznie z oświetleniem obiektów to szkoda mojego czasu.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika mw

Fanboje naza zmienili gacie

Fanboje naza zmienili gacie na suche i radzą żebyś włączył jakieś pojedyncze źródło światła np. żarówkę. Wziął jakiś przedmiot, najlepiej coś kulistego żebyś miał łatwiej, ustawił blisko żarówki i obserwował jaki cień rzuca- wyraźny kontur czy rozmazany. Następnie powinieneś oddalać przedmiot od żarówki i obserwować cień, głównie co się dzieje z konturami. Fanboje naza pozdrawkają.

Portret użytkownika Mojeimię44

"Co prawda fotografie

"Co prawda fotografie pochodzą jeszcze z 2019 roku jednak dopiero teraz zostały poddane odpowiedniemu przetworzeniu." Dziękujemy za sprecyzowanie.

Dla kumatych:

Ja mam zdjęcie po odpowiednim przetworzeniu,  które dobitnie pokazuje, że  drzewo życia jest centrum wszechświata. 

Nasa ma jeszcze inne odpowiednio prztworzone dane. Dane bardzo wiarygodne gdyż idą za tym wielkie pieniądze na promocję

 

My nie mamy funduszy ale mamy talent artystyczny. 

Skomentuj