Niezwykłe tsunami uderzyło w miasto Santa Marta w Kolumbii

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Do nietypowego zdarzenia doszło kilka dni temu w kolumbijskiej miejscowości Santa Maria i jej okolicach. Najstarszy w tym kraju port na Morzu Karaibskim, doświadczył niezwykłego tsunami, które musiało być wywołane w inny sposób niż trzęsieniem ziemi.

Wszystko rozegrało się 19 lipca około 13:20 czasu uniwersalnego, co odpowiadało 8:20 rano czasu lokalnego w Kolumbii. To właśnie wtedy do wybrzeża dotarła nagle niespodziewanie wysoka fala, która wdarła się w ląd jak typowe tsunami. Nagłe podniesienie się poziomu wody spowodowało uzasadnioną w tych okolicznościach, panikę. Wiele osób salwowało się ucieczką, bo nikt nie wiedział jak bardzo jeszcze wzrośnie poziom morza.

Według lokalnej prasy, mieszkańcy wybrzeża stwierdzili, że zjawisko zapoczątkowane zostało typowym dla tsunami zanikaniem morza. Linia brzegowa w tym wypadku cofnęła się o około 100 m, a następnie do brzegu przyszła bardzo duża fala podobną do tsunami, która zalała wszystko wnikając daleko w ląd.

Kolumbijscy naukowcy twierdzą, że ze względu na przebieg, to zdarzenie nie mogło zostać spowodowane przez wpływ Księżyca, którego zbliżenie się do Ziemi rzeczywiście może niekiedy generować wyższe fale pływowe w niektórych częściach świata. Przyczyną nie było też trzęsienie ziemi, które mogłoby wybrzuszyć dno morskie, co w efekcie prowadzi do powstania fal tsunami. Jednak sejsmografy nie zarejestrowały zjawisk sejsmicznych zdolnych do wywołania takich skutków.

Obecnie najbardziej prawdopodobna hipoteza pochodzenia tej fali to podmorskie osuwisko. Tego typu wydarzenie rzeczywiście tez może wywołać niebezpieczne fale tsunami. Takie wyjaśnienie wspiera charakterystyka fal. Nieco mniejsza druga fala dotarła około 9 rano. Eksperci sugerują, że skoro było to jakieś osuwisko, a nie trzęsienie ziemi, to można zakładać, że tsunami miało wyjątkowy charakter. Jednak trudno być pewnym a 100%, bo nie wiadomo w jakim stanie jest dno morskie i czy kolejne osuwiska i to nawet większe, jeszcze nie wystąpią. Specjaliści przyznają, że jest to nie do przewidzenia.

 

Kolumbijski Urząd Morski zlecił zbadanie zdarzenia i może skutkować to będzie w przyszłości skanami dna morskiego w najbliższej okolicy tamtejszego wybrzeża Morza Karaibskiego, co może dać odpowiedź na pytanie czy grożą kolejne osuwiska. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika baca

no trochę biedne te tsunami

no trochę biedne te tsunami ale w końcu i wioska też jest ulepiona tylko z błota... jakie zadupie takie tsunami... najlepsza jednak była ta "sucha krystyna" z pierwszego filmu... uwielbiam oglądac spieczone jak kurczak staruchy które trzepią jęzorem jak opętane przez jakieś demony... reporter który jej wysłuchał on dopiero miał z jej śliny tsunami...

 

Skomentuj