Niezwykłe osiągnięcie fizyków. Udało się sfotografować splątanie kwantowe!

Kategorie: 

Źródło: Moreau et al., Science Advances, 2019

Fizycy z Uniwersytetu w Glasgow jako pierwsi na świecie zdołali uchwycić tajemnicze zjawisko, zwane splątaniem kwantowym. Jest to pierwszy obraz, przedstawiający interakcję cząstek, którą opisują zasady mechaniki kwantowej i która stanowi podstawę obliczeń kwantowych.

 

Splątanie kwantowe to dziwne zjawisko, które występuje, gdy dwie cząstki są ze sobą nierozerwalnie związane. Jakakolwiek zmiana zachodząca w jednej cząstce automatycznie dotyka drugą – bez względu na to, jak daleko są od siebie.

 

Naukowcy badają to zjawisko i próbują je również wykorzystać np. w telekomunikacji i informatyce kwantowej. Jednak teraz, po raz pierwszy udało się wykonać zdjęcie splątanych kwantowo cząstek, które na krótką chwilę dzieliły się stanami fizycznymi.

Źródło: Moreau et al., Science Advances, 2019

Szkoccy fizycy opracowali system, który wystrzeliwuje splątane fotony. Zespół najpierw rozdzielił splątane cząstki światła, po czym jedną wiązkę fotonów przepuszczał przez materiał ciekłokrystaliczny, wyzwalając cztery przejścia fazowe. W tym samym czasie, badacze uchwycili zdjęcia splątanych par fotonów, przechodzących przez te same przejścia fazowe, choć nie były przepuszczane przez materiał ciekłokrystaliczny. Zachowanie cząstek zostało uchwycone przez kamerę.

 

Naukowcy nie traktują tej obserwacji wyłącznie jako ciekawostki. Szkocki zespół zakłada, że wyniki tego eksperymentu pozwolą opracować nowe schematy obrazowania kwantowego, na czym skorzysta informatyka kwantowa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nm108

Nanotech, akceleracja

Nanotech, akceleracja mikroskopii, nie tylko zooom ... Obserwacja obiektów w skali nano wpływa na ich stan. Probabilistyka, statystyka, kolaps funkcji itd. Nie ogarniam fizyki na razie.

Portret użytkownika ARTUR

Tak więc nie ma jednak

Tak więc nie ma jednak czasoprzestrzeni lecz przestrzeń i wszelkie bajki o cofaniu w czasie są jedynie fikcją . Przeniesienia w inny okres w przestrzeni można dokonać wyłącznie poprzez jej przesunięcie a nie uda się tego dokonać materialnie lecz jedynie duchowo gdyż ciało tam już jest . Na tej zasadzie działają czasami wizjonerzy a na pewno szamani , którzy oddzielają ducha od ciała aby mogli zajrzeć w inną przestrzeń .Namiastką pobytu w innej przestrzeni jest też sen którego treść widzimy czasami w niespodziewanych momentach swojego życia z całkowitym przekonaniem że taka sytuacja już nastąpiła a nawet możemy przewidzieć co będzie dalej . 

Skomentuj