Niezwykłe opady śniegu na chińskiej pustyni Taklimakan

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Rzadkie opady śniegu, które pokryły pustynię Taklimakan w regionie autonomicznym Xinjiang Uygur w północno-zachodnich Chinach, stworzyły oszałamiającą, malowniczą zimową scenerię, która zachwyciła zarówno mieszkańców, jak i turystów.

 

Taklimakan to pustynia piaskowa położona w Chinach, na północnym skraju płaskowyżu Tarim w prowincji Xinjiang. Jest to jedna z największych pustyń piaskowych na świecie, zajmująca powierzchnię około 33 tys. km². Pustynia ta jest znana z suchego klimatu, wysokich temperatur i braku roślinności.

 

Taklimakan jest pustynią z piaskiem równinnym, który jest przesuwany przez wiatr w kierunku wschodnim i zachodnim. W ciągu dnia temperatury mogą sięgać nawet do 50 stopni Celsjusza, a nocą spadać do zera lub poniżej. Woda jest bardzo rzadka, a roślinność ogranicza się do nielicznych oaz i krzewów.

 

Taklimakan jest również znana z wielu zabytków archeologicznych, w tym grobowców z epoki Han i szkieletów ludzi sprzed tysiącleci. W pustyni tej odkryto również liczne pozostałości po starożytnych cywilizacjach, w tym pochodzące z epoki brązu i żelaza. Pustynia Taklimakan jest trudna do przemierzenia ze względu na brak wody, trudne warunki atmosferyczne i brak oznakowania. Dlatego też jest ona mało zaludniona i mało rozwinięta pod względem infrastruktury.

 

Z powodu niedawnego przymrozku pustynne wydmy zamieniły się w ośnieżone góry „zamarzniętej” zimowej krainy czarów, śnieg pokrył gałęzie rzadkich drzew i ożywił rozległą pustynię. Gdy temperatura powietrza stopniowo rosła, biały śnieg pokrywający pustynię zaczął topnieć, a wydmy po słonecznej stronie Narodowego Parku Leśnego Tarim Populus Euphratica na północnym skraju pustyni Taklamakan stopniowo nabrały naturalnego koloru .

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Niezwykłe opady śniegu" 

"Niezwykłe opady śniegu"  Taaaa, to wszystko zależy z jak szerokiej i dłuiej perspektywy na te opady spojrzymy.Może bowiem być tak, że ani nie są niezwykłe, a reszta po nich, ( w odstępie skromnych milionów lat) następuje dokładnie planowo i spokojnie,na czasie. Tyle wystarczy,że dla nas mas człowieka, mogą się wydawać niezwykłe.   

Skomentuj