Niezwykłe odkrycie w Maroku - kamienna siekiera sprzed miliona lat

Kategorie: 

Źródło: José-Manuel Benito Álvarez

Archeolodzy z Maroka ogłosili odkrycie najstarszej siekiery z epoki kamiennej. Znaleziska dokonano w Afryce Północnej, a zdaniem badaczy, artefakt pochodzi sprzed 1,3 miliona lat. Odsuwa ono o setki tysięcy lat początek tworzenia narzędzi z kamienia aszelskiego w Afryce Północnej.

 

Nowe odkrycia, są powiązane z kluczowym przodkiem człowieka, Homo erectus. Dokonano ich podczas wykopalisk w kamieniołomie na obrzeżach Casablanki. Przed tym odkryciem uważano, że wytwarzanie narzędzi z tego w Maroku datuje się na 700 000 lat temu. Wygląda jednak na to, że wspomnianą datę, należy przesunąć o kolejne kilkaset tysięcy lat.


Źródło: R. Gallottio (Praca Badawcza)

Nowe znaleziska miały miejsce na stanowisku Thomas Quarry I, które po raz pierwszy stało się znane w 1969 roku. 17-osobowy zespół odpowiedzialny za to odkrycie, składa się z badaczy marokańskich, francuskich i włoskich, a ich odkrycia opierają się na badaniach narzędzi kamiennych wydobytych z tego miejsca.

 

Marokański archeolog Abdeluahed Ben Nser, informował w wywiadzie, że odkrycie tego miejsca przesuwa początek okresu achajskiego w Maroku, dzięki czemu jest on teraz zbliżony do początku okresu południowoafrykańskiego i wschodnioafrykańskiego szacowanego na 1,6 mln i 1,8 mln lat temu. Eksploracja na terenie Casablanki była prowadzona od dziesięcioleci i „przyniosła jedną z najbogatszych kolekcji aszelskich w Afryce”. Badanie potwierdziło również obecność ludzi, którzy byli „odmianami Homo erectus”.


Źródło: R. Gallottio (Praca Badawcza)

W 2017 roku, odkrycie pięciu skamieniałości w Jebel Irhud w Maroku, których wiek szacuje się na 300 000 lat, wywróciło naukę ewolucyjną do góry nogami, gdy zostały sklasyfikowane jako Homo sapiens. Skamieliny z Maroka były znacznie starsze niż inne znaleziska, odkryte chociażby w Omo Kibish w Etiopii, które mają około 195 000 lat. Wygląda na to, że to afrykańskie państwo, skrywa jeszcze wiele tajemnica.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Emir

Lepsze można znaleźć w

Lepsze można znaleźć w żwirowniach okolicy Krakowa lub na Śląsku. W takim podkrakowskim Brzegu - jak dostaniesz tonę żwiru to wyciągasz kilka kilogramów obrabianych narzędzi.

Rzecz w tym, że jeśli to zrobisz to napadnie cie policja w towarzystwie "archeologów". Tych samych, którym nie chce się iść na żwirowisko i poszukać Smile

Ja wszystko, co znajdę pokazuję dzieciom. Tłumaczę do czego służyło, jak tego używano, a potem wrzucam w żwir, bo nie daj bóg dziecko do szkoły zaniesie i gnoju rodzinie narobi. Taki kraj Smile

 

 

Portret użytkownika Elo

Rozumiem, że np. kamień

Rozumiem, że np. kamień powstał kiedy został wyrzucony na powierzchnię ziemi jako magma i zastygł 1,3mln lat temu. Ale jak można obliczyć kiedy został obrobiony ?! Mógł zostać obrobiony jako narzędzie równie dobrze rok temu, 100, czy 1000 lat temu 

Portret użytkownika Quark

Kamienie tak nie powstają -

Kamienie tak nie powstają - skały ulegając erozji kruszą się na mniejsze kawałki a te trąc o siebie na wzajem wygładzają swoją powierzchnię . Magma zaś , czyli stopione skały są jak "beton" tworzą warstwową wylewkę . A to co nazywamy (umownie) glebą złożone jest z nachodzących na siebie kolejnych warstw zwietrzałej skały , szczątków roślinnych oraz pyłu kosmicznego itp. Wszystko to w tych warstwach odkłada się stopniowo i teraz znając czas powstawania poszczególnych warstw czyli tempo ich przyrostu , można "cofnąć się w czasie" i określić jak stare jest to znalezisko w konkretnej warstwie. Im głębiej się kopie tym wszystko tam znalezione jest starsze. Oczywiście jest to tylko zgrubne szacowanie wieku obarczone sporą tolerancją . Bo przecież tej konkretnej kamiennej siekierki nie znaleziono ot tak bedąc na spacerze - nie leżała ona na powierzchni . To jest artefakt z wykopalisk .

Skomentuj