Niezwykłe odkrycie w antarktycznych „krwawych wodospadach”

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Analiza laboratoryjna materiałów z Antarktydy dała naukowcom możliwość wytyczenia potencjalnie nadających się do zamieszkania podziemnych obszarów Marsa. Artykuł na ten temat został opublikowany w Frontiers in Astronomy and Space Sciences.

 

Jill Mikuki z University of Tennessee w Knoxville i jej koledzy zebrali próbki solanki z Krwawych Wodospadów na antarktycznym lodowcu Taylor. Nazywany jest „krwawym wodospadem” z powodu czerwonych osadów od tlenku żelaza. Płyn wypływa ze zbiornika izolowanego od tysięcy lat i zawierającego ziarna materiału ze środowiska podpowierzchniowego, które jest domem dla wielu społeczności drobnoustrojów.

 

Próbki te zostały przebadane w laboratorium za pomocą spektrometru na podczerwień oraz szeregu innych metod i ustalono ich dokładny skład. Zasadniczo solanka składa się z węglanów, a czerwony kolor nadają rozpuszczone jony żelaza. Ale jeśli w niektórych miejscach na Ziemi w podobnych warunkach tworzą się minerały żelaza, to w Blood Falls solanka zamienia się w amorficzne nanosfery zawierające żelazo i wiele innych pierwiastków, takich jak chlor i sód. To materiały amorficzne, które w dużych ilościach znajdują się w marsjańskim kraterze Gale, gdzie pracował aparat Curiosity.

 

Zdaniem ekspertów warunki w zbiorniku są najbliższe tym, jakie panują w niektórych miejscach na Marsie. Naukowcy planują go wykorzystać, aby dowiedzieć się, w jakich podziemnych zbiornikach na tej planecie warto szukać życia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj