Niezwykłe odkrycie pierwszych kwiatów na Ziemi sprzed 150 milionów lat

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Naukowcy z całego świata podjęli się ambitnego zadania - ustalenia dokładnego czasu pojawienia się pierwszych kwiatów na naszej planecie. Dzięki kompleksowym badaniom, w których wykorzystano zarówno żywe okazy, jak i skamieniałości roślin, udało się określić, że około 150 milionów lat temu nastąpiła prawdziwa "eksplozja genetyczna" kwiatów.

 

Międzynarodowy zespół badawczy, składający się z naukowców z 48 krajów, poświęcił wiele lat na dogłębną analizę ewolucji kwiatów. Przebadano zarówno współczesne rośliny, jak i wymarłe okazy przechowywane w muzeach na całym świecie. Dzięki zastosowaniu najnowszych metod badawczych, takich jak szczegółowa analiza genetyczna, udało się potwierdzić wiele dotychczasowych hipotez, a także dokonać kilku zaskakujących odkryć.

 

Badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Nature" wskazuje, że aż 80% wszystkich znanych gatunków kwiatów powstało właśnie w czasie tej "eksplozji genetycznej" sprzed około 150 milionów lat. To właśnie wtedy kwiaty stały się dominującą grupą roślin na Ziemi, wypierając inne formy życia roślinnego.

 

Okazuje się, że kwiaty z rodziny astrów, do której należą między innymi słoneczniki i stokrotki, są tak naprawdę częścią innej, znacznie większej grupy kwiatów, niż sądzono dotychczas. To tylko jeden z wielu przykładów, jak nowe metody badawcze pozwalają na weryfikację i uzupełnienie naszej wiedzy o ewolucji roślin.

 

Naukowcy podkreślają, że około 90% wszystkich znanych gatunków roślin na Ziemi to właśnie kwiaty. Zaliczają się do nich nie tylko zioła i krzewy, ale również drzewa. Wspólną cechą kwiatów jest to, że tworzą płatki i mają nasiona zamknięte w owocach. Nawet rośliny, takie jak zboża, które mają drobne i niepozorne kwiaty, wciąż należą do tej grupy.

 

Badacze wykorzystali również około 200 skamieniałości roślin, aby potwierdzić, że rzeczywiście w ciągu stosunkowo krótkiego okresu, około 150 milionów lat temu, nastąpił gwałtowny wzrost różnorodności gatunkowej kwiatów. Ciekawe jest, że ten "rozkwit" miał miejsce w czasach dinozaurów, pod koniec okresu jurajskiego.

 

Kolejny etap rozwoju kwiatów nastąpił około 40 milionów lat temu, kiedy to różnorodność gatunków ponownie wzrosła. Tym razem było to związane z ochłodzeniem klimatu na Ziemi.

 

Dzięki kompleksowym badaniom naukowcom udało się wreszcie ustalić, kiedy na naszej planecie pojawiły się pierwsze kwiaty. Okazuje się, że jest to jeden z kluczowych momentów w historii rozwoju życia na Ziemi, który miał miejsce w czasach dinozaurów. Odkrycie to z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia ewolucji roślin i całych ekosystemów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj