Niezwykłe kręgi lodowe zaobserwowano na rzekach w USA i Estonii

Kategorie: 

Źródło: City of Westbrook

Zima powoduje powstawanie formacji lodowych. Na rzekach z Estonii i Stanów Zjednoczonych, powstały idealne geometrycznie kręgi lodowe.

Ogromne lodowy krąg pojawił się na rzece Vigala w Estonii. Idealnie okrągły lód cały czas powoli się obraca. Zmierzono, że ma on średnicę 24 metrów. 

Podobna formacja lodowa powstała na amerykańskiej rzece Presumpskot w mieście Westbrook w stanie Maine w Stanach Zjednoczonych. Pojawienie się kręgu wzbudziło tam nie lada sensację. W sieciach społecznościowych zaroiło się od zdjęć dziwnego okręgu z lodu, który według wielu osób wyglądał jak Księżyc.

Takie okręgi lodowe powstają na rzekach z powolnym przepływem wody. Z powodu wirującego przepływu, kawałek pokrywy lodowej na rzece zaczyna się obracać, a jej krawędzie są stopniowo szlifowane przez otaczający lód. Rezultatem jest idealnie płaski krąg o średnicy od kilku do kilkudziesięciu metrów

 

Podobne lodowe kręgi były wielokrotnie zauważane zimą również na rzekach w Rosji, Kanadzie, USA, Norwegii, Szwecji, Danii, Islandii, Finlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w innych krajach.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Skomentuj