Niezwykłe korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania porów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, znali pory, uprawiali te warzywa i uważali je za bardzo pożywne i zdrowe. Dzisiejsza nauka ustaliła szereg korzyści dla organizmu człowieka, płynących ze spożycia porów

 

Pory należą do dwuletnich roślin zielnych z podrodziny cebuli. Za ojczyznę pora uważa się Azję Zachodnią, skąd roślina dotarła w region Morza Śródziemnego. Obecnie uprawia się ją w Ameryce Północnej i Europie. Największym światowym dostawcą porów jest Francja.

 

W Polsce por jest uprawiany na całym terytorium kraju, a pod względem popularności ustępuje mu jedynie cebula i czosnek. Smak pora jest delikatniejszy niż cebuli, przyrządza się je w specjalny sposób. Potrawą nadaje delikatny, lekko słodki aromat.

 

Najciekawszą i unikalną właściwością porów jest zdolność do magazynowania kwasu askorbinowego w bialej części rośliny. Żadna inna znan roślina nie ma takich właściwości. Poza tym pory posiadają wysoką zawartość wapnia, fosforu, żelaza, magnezu i siarki. Ponadto, ze względu na dużą ilość soli potasowych, pory mają działanie moczopędne i są również przydatne w przypadku szkorbutu, otyłości, reumatyzmu i dny moczanowej.

 

Zaleca się też ich spożywanie w przypadku poważnego przepracowania i zmęczenia psychicznego lub fizycznego. Por jest w stanie zwiększyć apetyt, poprawić czynność wątroby i pozytywnie wpłynąć na przewód pokarmowy. Jednak surowe pory nie są zalecane dla ludzi w przypadku chorób zapalnych żołądka, a także dwunastnicy.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Gość

Szanowny adminie, proponuję

Szanowny adminie, proponuję przyspieszony kurs gramatyczno-ortograficzny. Nie "potrawą" nadaje smak, tylko "potrawom" - bo to jest liczba mnoga. Ludzie opamiętajcie się i zacznijcie się uczyć. Banda niedokształconych ynteligentuf. Nusz się otfiera jak czyta się takie błendy.

Skomentuj