Niezwykle długa i wąska dziura koronalna na Słońcu liczy aż 700 tysięcy km

Kategorie: 

Źródło: NASA

Na Słońcu powstała niezwykła dziura koronalna. Mierzy aż 700 tysięcy km  i jest niebywale wąska w porównaniu do innych tego typu zjawisk. Astrofizycy sugerują, że na skutek emisji naładowanych cząstek z tego otworu w słonecznej atmosferze, dojdzie do burzy magnetycznej na ziemi i to już 23 grudnia.

 

Jak wiadomo obecnie trwa minimum słoneczne. Na powierzchni naszej dziennej gwiazdy praktycznie nie pojawiają się aktywne regiony, zwane plamami słonecznymi. Nie oznacza to jednak, że nie dochodzi do innych zjawisk. Od czasu do czasu występują tak zwane dziury koronalne, otwory w słonecznej atmosferze uwalniające naładowane cząstki.

 

Gdy emitowane w ramach takiego strumienia cząstki trafią w Ziemię, potrafią skutecznie zwiększać parametry prędkości wiatru słonecznego docierającego do Ziemi, co przeważnie skutkuje spektakularnymi zorzami polarnymi. Nie wiadomo jaki poziom osiągnie burza magnetyczna, ale w tej chwili nic nie wskazuje na to, aby mogło dojść do obserwacji zorzy w północnej Polsce.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj