Niezwykłe chmury zaskoczyły mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

17 marca br. na południowym wschodzie Półwyspu Arabskiego zaobserwowano niesamowite i piękne zjawisko. W obłokach pojawiła się ogromna dziura. Było to widoczne w miastach Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Buraimi i Mahdzie w Omanie, informuje Gulf News.

 

Niezwykły widok zaskoczył ludzi i wywołał poruszenie w sieciach społecznościowych. Niektórzy użytkownicy żartowali na temat inwazji obcych. W rzeczywistości mieszkańcy widzieli tak zwane „przeciekające” chmury, nazywane także chmurami dziurkowanymi (w wersji angielskiej fallstreak hole lub punch hole cloud).

 

Według jednego naocznego świadka dziura zaczęła znikać w ciągu 10 - 15 minut po utworzeniu. Astronom i meteorolog Ebrahim Al - Jarwan powiedział, że zjawisko to nie było obserwowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od co najmniej dziesięciu lat i zauważył, że trwa ono zwykle od pół godziny do godziny, czasami do dwóch godzin.

 

Tymczasem meteorolodzy wyjaśnili, że zjawisko to nie jest anomalią, ale specjalną formą formacji niebieskich okrągłych lub owalnych luk o równych krawędziach, pojawiających się czasami na polu chmur altocumulus lub pinus cumulus.

 

W centralnej części „dziur” zwykle widoczne są najcieńsze paski spadających kryształków lodu. „Luki” na niebie powstają w wyniku pojawienia się jąder kondensacji, które są produktami spalania, pochodzących z transportów lotniczych.

 

Blog pogodowy Igora Kibalchicha daje nieco inne wyjaśnienie tego zjawiska, które można zaobserwować w dość jednolitym polu chmur altocumulus lub cirrocumulus. Spontaniczne zarodkowanie jąder krystalizacji może być źródłem jąder krystalizacji, ale istnieje teoria, że zjawisko to jest bezpośrednio związane ze statkami powietrznymi, które są dostawcami takich jąder.

 

Chmury te nie istnieją w konkretnych lokalizacjach geograficznych i można je zobaczyć w dowolnym miejscu na Ziemi, o ile zostaną utworzone warunki niezbędne do ich powstania.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj