Niezwykła wydłużona chmura o długości prawie 1800 kilometrów powróciła na Marsa

Kategorie: 

Źródło:

Nad wygasłym wulkanem tarczowym o wysokości 9 km zwanym Arsia Mons, który znajduje się na powierzchni Marsa, znowu zaobserwowano tajemnicza, wydłużoną, cienką chmur. W szczytowym momencie miała ona aż 1800 km długości!

Ta okresowo zanikająca i ponownie pojawiająca się formacja atmosferyczna jest chmurą z lodu wodnego, jednak pomimo swojego wyglądu nie jest to strumień wyrzucony na skutek aktywności wulkanicznej. Zamiast tego niezwykła struktura powstaje w wyniku interakcji między nadlatującym strumieniem powietrza a „zawietrznym”, tylnym zboczem wulkanu Arsia Mons.

Te zdjęcia chmury wskazują, że może mieć ona do 1800 kilometrów długości. Zostały one wykonane 17 i 19 lipca za pomocą kamery VMC znajdującej się na sondzie Mars Express, która badała Czerwoną Planetę przez ostatnie 16 lat.

 

Astonomowie twierdzą, że ta wydłużona chmura tworzy się co roku na Marsie właśnie w tym sezonie, kiedy do południowej półkuli planety zbliża się przesilenie. Chmura znikała już wielokrotnie i pojawia się ponownie w ciągu 80 dni zgodnie z krótkim marsjańskim cyklem dobowym. Jednak nadal nie wiemy, czy podobne chmury zawsze wyglądają tak spektakularnie.

 

Przesilenie na półkuli południowej reprezentuje ten okres w roku marsjańskim - trwającym około 687 dni ziemskich - kiedy Słońce znajduje się w najbardziej wysuniętej na południe pozycji na niebie. W tym okresie każdego dnia wczesnym rankiem tajemnicza chmura rośnie przez około 3 godziny, po czym szybko znika w ciągu zaledwie kilku godzin.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj