Niezwykła noc dla miłośników astronomii - pełnia, zaćmienie i kometa

Kategorie: 

Kometa 45P Honda-Mrkos-Pajdusakova Źródło: Internet

Dzisiejsza noc będzie wyjątkowa pod względem kumulacji ciekawych zjawisk astronomicznych. W głównej roli wystąpi Księżyc i pewna ciekawa, zielona kometa znana jako 45P.

 

Najpierw będziemy mogli podziwiać pełnię Księżyca, która z racji aury pogodowej, bywa nazywana śnieżną lub Pełnią Śnieżnego Księżyca. Jednak to będzie tylko początek, bo przed północą rozpocznie się zaćmienie srebrnego globu. O ile natura się zlituje, i nie będzie chmur, czekają nas interesujące obserwacje tego cyklicznego zjawiska. Szczyt zakrycia tarczy księżycowej nastąpi mniej więcej przed godziną drugą. 

Jeszcze później, bo o godzinie 4, perygeum osiągnie kometa 45P - nazywana kometą Honda-Mrkos-Pajdusakova. Kometa ta została odkryta 3 grudnia 1948 roku przez japońskiego obserwatora Minoru Hondę, oraz niezależnie przez czeskich astronomów Antonína Mrkosa i Ludmiłę Pajdusakovą. Dlatego w nazwie znajdują się aż  trzy nazwiska odkrywców. 

Kometa 45P to tak zwana kometa krótkookresowa, czyli taka, która obiega Słońce w czasie poniżej 200 lat. Ze względu na to, że zbliża się ona znacznie do naszej planety, jest również klasyfikowana jako obiekt NEO (ang. Near Earth Object), a więc potencjalnie niebezpieczny dla naszej planety. Pojawia się ona u nas mniej więcej co 5 lat. Kolejna szansa ujrzenia tej komety nastąpi zatem dopiero w 2022 roku.
 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro