Niezwykła niebieska błyskawica sfotografowana nad Brazylią

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Brazylijscy astronomowie zarejestrowali niezwykłą stratosferyczną błyskawicę, która wystąpiła w wyższych partiach atmosfery. Nagranie przedstawiające ten fenomen wykonano 13 marca bieżącego roku, w stanie Paraiba w Brazylii.

 

Nietypowe wyładowanie atmosferyczne uchwyciła kamera meteorologiczna należąca do BRAMON (Brazilian Meteorological Observation Network). Zjawisko takie jest nazywane Blue Jet, czyli Niebieski Dżet. Niebieski kolor tego fenomenu jest prawdopodobnie związany z jonizacją azotu cząsteczkowego, a konkretnie niebieskich i bliskich ultrafioletu linii emisyjnych.

 

Bardzo rzadki niebieski piorun został zaobserwowany z miejscowości Campina Grande, ale wystąpił dalej, w odległości około 100 km w linii prostej, nad miastem Taperoa. Wyładowanie to wystąpiło w stratosferze i należy do rodzjau jednym zjawisk meteorologicznych z grupy tak zwanych, chwilowych zjawisk świetlnych (ang. Transient Luminous Events - TLEs).

Klasyfikacja zjawisk TLE - źródło: wikipedia

Zwykłe błyskawice występują w troposferze, niebieskie dżety powstają w stratosferze, czyli od 20 do 50 km nad ziemią. Jeszcze wyżej, w jonosferze występują tak zwane duszki (ang. sprites). Zwykle mają kolor czerwony i do dzisiaj nie dysponujemy zbyt dużą ilością fotografii tego fenomenu.

 

Wiedza na temat dynamiki zjawisk elektrycznych w wyższych partiach atmosfery jest wciąż dopiero zdobywana. Jakkolwiek duszki widywano w ciągu XX wieku, a początkowo uważano je nawet za UFO, tak niepieskie dżety zaobserwowano pierwszy raz dopiero 21 października 1989 roku i dokonano tego z pokładu wahadłowca NASA przelatującego nad Australią.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Skomentuj