Niezwykła kolumnowa chmura zaobserwowana na niebie nad Bahamami

Kategorie: 

Źródło: MSK

Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwycili masywną formację pionowej chmura, która uformowała się nad archipelagiem Bahamów, w pobliżu wyspy Andros. Taka nietypowa chmura znana jest w meteorologii jako Altocumulus castellanus i z czasem może się przekształcać w chmury typu Cumulonimbus.

 

Nazwa Altocumulus castellanus ma wplecione słowo oznaczające „zamek” (ang. castel) i jest to spowodowane tym, że niektórym meteorologom przypominają one nierówne wieże średniowiecznych zamków. 

Chmury Altocumulus Castellanus widziane z Ziemi

Prawdopodobnie astronauci obserwowali proces, w wyniku którego powstały nowe strzeliste kolumnowe chmury należące do rodzaju Cumulonimbus.

Chmura typu Cumulpnimbus

Zazwyczaj takie chmury powstają z powodu silnego pionowego przepływu powietrza, typowo związanego z wyładowaniami atmosferycznymi. Chmury typu Altocumulus Castellanus są unikane przez załogi samolotów, ponieważ w ich obrębie bardzo często dochodzi do niebezpiecznych turbulencji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Metus

Pierwsze zdjęcie

Pierwsze zdjęcie uzupełniające w tekście to chmury stratocumulus fractus o delikatnych cechach castellanus, a raczej tendencji tzn , że może z nich w sprzyjających warunkach rozwinąć się castellanus i w  górnej części zdjęcia altocumulus a drugie zdjęcie to cumulus congestus a nie jak podpisano cumulonimbus  :-)

Skomentuj