Niezwykła aukcja w Wielkiej Brytanii. Repliki sfinksów okazały się być prawdziwe

Kategorie:

Źródło: Mander Auctioneers

Rzeźby ogrodowe z ogrodu dworskiego na wschodzie Anglii, okazały się prawdziwymi egipskimi sfinksami. Okazało się, że elementy wystroju ogrodu mają około 5000 lat. Rzeźby, zostały sprzedane na aukcji, za 195 tysięcy funtów.

Niezwykła aukcja, miała miejsce w Mander Auctioneers w Sudbury. Sudbury to małe miasteczko w Suffolk we wschodniej Anglii. Rodzina z pobliskiej wioski Claire, wystawiła tam na licytację dwie stare rzeźby ogrodowe w kształcie sfinksów. Kamienne figury były w bardzo złym stanie i brakowało w nich wielu fragmentów. Uległy one również uszkodzeniom, na skutek erozji i nieudolnej renowacji betonem.

Ostatni właściciele kupili parę sfinksów 15 lat temu na wyprzedaży w jednej z posiadłości, cenę kilkuset funtów. Od tego czasu, metrowe kamienne figury zdobiły ich patio i ogród. Właściciele uważali, że ich rzeźby powstały w okolicach XVIII-XIX wieku i uważali je za rękodzieło tamtej epoki. W związku z nadchodzą przeprowadzką, postanowili sprzedać je na lokalnej aukcji.

Źródło: Mander Auctioneers

W okresie renesansu zainteresowanie sztuką starożytną spowodowało masowy eksport autentycznych historycznych artefaktów z Egiptu. Orientalne skarby dosłownie zalały Europę i Wyspy Brytyjskie. Wśród nich jest chociażby bezcenny eksponat Muzeum Brytyjskiego – Kamień z Rosetty, który pozwolił archeologom na zrozumienie języka hieroglificznego. Artefakt, został wywieziony z Kairu przez wojska brytyjskie po zwycięstwie nad Napoleonem w 1801 roku. Prawdopodobnie w ten sam sposób, do Anglii przybyły sfinksy sprzedane na niedawnej aukcji.

Za cenę 195 tys. funtów nabyła je międzynarodowa galeria aukcyjna, której nazwy nie ujawniono. Nie ujawniono również metody, za pomocą której kupujący określali wiek i autentyczność artefaktów. Jest mało prawdopodobne, aby wykorzystano analizy fizykochemiczne przyjęte w archeologii do dokładnego datowania minerałów, takie jak spektroskopia fluorescencji rentgenowskiej czy datowanie uranowo-torowe. Być może doświadczeni krytycy sztuki kierowali się stopniem zwietrzenia skały lub dostrzegali na kamiennych posągach ślady narzędzi charakterystycznych dla starożytnych rzemieślników.

Ocena:

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube:

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke

Komentarze

Skomentuj