Nieznany wirus niszczy ostrygi przy wybrzeżu Francji

Kategorie: 

Źródło: palmettosclemson.com

Miłośnicy owoców morza mieszkający, lub przebywający we Francji, mają powody do niepokoju. W wodach przybrzeżnych masowo wymierają ostrygi. Zwierzęta wyraźnie zmagają się z jakąś chorobą.

 

W niektórych rejonach doszło już do utraty od 50% do nawet 80% populacji. Eksperci nie potrafią wyjaśnić, dlaczego doszło do takiej masowej śmierci ostryg, ale jak zwykle w takich sytuacjach jedni winią warunki pogodowe, a inni rozmaite patogeny.

 

Rzeczywiście genezą problemów mogła być zimna pogoda i ulewne deszcze, które mogły doprowadzić do spadku poziomu soli w wodzie morskiej. Przyjmując tę hipotezę trzeba też zwrócić uwagę, że w takiej sytuacji zagrożone byłyby też inne gatunki a nie tylko ostrygi.

 

Poprzedni duży pomór ostryg miał miejsce w 2008 roku. Epidemia zabiła wtedy bardzo wiele młodych ostryg. Wtedy ustalono, że przyczyna tkwiła w zakażeniu wirusowym, dlatego część specjalistów sugeruje, że obecny pomór to również efekt działania wirusa.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj