Nieznany dotąd gatunek kolibra olbrzymiego odkryty w Andach!

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

W wysokich partiach Andów w Ameryce Południowej odkryto nowy, nieznany wcześniej gatunek dużego kolibra. Międzynarodowy zespół ornitologów dokonał tego przełomowego odkrycia, analizując migracje i strukturę genetyczną populacji tych imponujących ptaków.

 

Badacze z Amerykańskiego Uniwersytetu w Nowym Meksyku (UNM) ustalili, że kolibry olbrzymie (Patagona gigas) zamieszkujące wybrzeża Ameryki Południowej, to w rzeczywistości dwa odrębne gatunki. Jeden z nich, występujący w północnych rejonach Andów, został nazwany Patagona chaski na cześć legendarnych kurierów z Imperium Inków.

„Odkryte przez nas dwa gatunki kolibrów olbrzymich różnią się od siebie mniej więcej tak bardzo, jak szympansy pospolite i szympansy karłowate bonobo. Zaskakujące jest, że do tej pory nikt nie podejrzewał, że sąsiadujące populacje tych ptaków, zimujące na wyżynach Ameryki Południowej, są od siebie oddzielone przez miliony lat ewolucji" - wyjaśnił profesor Christopher Witt z UNM.

Naukowcy śledzili migracje kolibrów olbrzymich, wykorzystując specjalne "plecaki" z odbiornikami GPS, które przytwierdzali do ciał schwytanych ptaków. Analiza tras przelotów wykazała, że niektóre populacje odbywają sezonowe wędrówki sięgające setek kilometrów i wznoszące się na kilka tysięcy metrów n.p.m.

 

Ponadto badacze zbadali strukturę DNA ponad 300 kolibrów z różnych siedlisk. Okazało się, że w północnych partiach Andów występuje odrębny gatunek, różniący się wyglądem, zachowaniem i genetycznie od "południowych" kolibrów olbrzymich. Nowy gatunek nazwano Patagona chaski, nawiązując do wytrzymałych kurierów z Imperium Inków.

 

Jak podkreślają naukowcy, Patagona chaski przystosował się do życia w surowych warunkach wysokogórskich Andów, nie odbywając dalekich wędrówek. W przeciwieństwie do krewnych, ma nieco inne ubarwienie, dłuższy dziób i ogon. Badacze szacują, że oba gatunki rozdzieliły się ewolucyjnie 2-3 miliony lat temu.

 

To przełomowe odkrycie pokazuje, że nawet w dobrze poznanych regionach Ameryki Południowej wciąż można natknąć się na nowe, nieznane wcześniej gatunki zwierząt. Badania nad kolibrami olbrzymimi z pewnością będą kontynuowane, aby lepiej poznać tę fascynującą grupę ptaków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj