Nieznane stworzenie sprzed 70 milionów lat znalezione w Transylwanii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Grupa paleontologów przedstawiła nowe badanie, które opisuje starożytne stworzenie nieznane wcześniej nauce. Znaleziono je na terytorium Rumunii i zidentyfikowano jako nowy gatunek roślinożernych dinozaurów.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Vertebrate Paleontology i zostało krótko opisane w Sci News. Skamieniałą czaszkę odkryto w Kotlinie Haceg, położonej w Transylwanii w zachodniej Rumunii. Naukowcy nazywają to dorzecze „wyspą karłowatych dinozaurów”. Wcześniej wielokrotnie znajdowano tu szczątki dinozaurów z okresu kredy. Większość z nich była dość mała w porównaniu do swoich krewnych mieszkających w innych częściach świata.

 

Nowy gatunek starożytnych jaszczurek był stosunkowo niewielki. Naukowcy uważają, że te stworzenia miały około dwóch metrów długości i poruszały się na dwóch nogach. Nowy gatunek nazwano Transylvanosaurus platycephalus, co odzwierciedla nazwę regionu, w którym znaleziono skamieniałości.

 

Paleontolodzy zidentyfikowali go jako starożytnego roślinożercę, który żył około 70 milionów lat temu, w okresie późnej kredy. Oznacza to, że Transylvanosaurus platycephalus był w rzeczywistości ostatnią generacją dinozaurów, które wyginęły mniej więcej w tym samym okresie po uderzeniu asteroidy.

 

Naukowcy piszą również, że nowo odkryty gatunek należał do Rhabdodontidae, grupy średniej wielkości dinozaurów iguanodontów, które były powszechne w Europie w późnej kredzie. Jego najbliżsi krewni mieszkali na terenie dzisiejszej Francji, co było dla uczonych ogromnym zaskoczeniem.

 

Nauka nie ma jeszcze dokładnej odpowiedzi na pytanie, jak i dlaczego na terytorium współczesnej Transylwanii powstała „wyspa karłowatych dinozaurów”. Popularna teoria głosi, że w tej części Europy zasoby żywności były ograniczone. A żyjące tu dinozaury w procesie ewolucji przystosowały się do takich warunków, co spowodowało zmniejszenie ich rozmiarów. Z drugiej strony w Transylwanii znaleziono jedne z największych pterozaurów na świecie. Rozpiętość skrzydeł tych gigantów sięgała 10 metrów.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Ostatnio oglądałem sobie na

Ostatnio oglądałem sobie na youtube rózne filmiki na temat uzyskiwania energii. Trafiłem przypadkiem na temat pirolizy plastiku. Grzebiąc głębiej (bez skojarzeń) dowiedziałem się, że można z tego uzyskać i gaz, i węgiel i paliwo do passata. Piroliza to prosty temat przypominający pędzenie bimbru. I teraz tak. Dlaczego qrwa leży tyle tego plastiku i opon wszędzie jeśli można w prosty sposób załatwić ten temat, przetwarzając cały ten syf na paliwo? Szwedzi to robią i nawet te śmieci skupują, to czemu u nas tak nie można? 

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika Q.

Odpowiedź na to pytanie jest

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - nikt się tym nie interesuje bo... na głównym celowniku jest "walka" z emisją CO2 a przecież spalanie produktów rozpadu "plastiku" również ten nieszczęsny dwutlenek węgla produkuje. Czyli kłody pod nogi rzuca polityka, która jest biegunowo odmienna od racjonalizmu czyli postępowania czysto logicznego - opłaca się ?.. to robimy ! Na każdym kroku gdzie nie spluniesz tam zetkniesz się z polityką: pozwolenia, koncesje, decyzje , ekspertyzy itd.

Podam Ci jeden przykład pokazujący racjonalne postępowanie i współczesne polityczne dla porównania. Przed wojną w latach 30-tych XX w. w ciągu zaledwie 9-ciu miesięcy (!!!)  wybudowano w Polsce nowoczesny kombinat metalurgiczny o powierzchni 15 ha. Dziś w dobie kretyńskiej biurokracji (czyli politykierstwa) przez 9 miesięcy buduje się skrzyżowanie dróg lub przystanek tramwajowy... i taka to różnica między podejściem racjonalnym a politycznym.

Portret użytkownika Endymion

Bycie niezależnym

Bycie niezależnym energetycznie to przestępstwo. Nie wolno robić czegoś z niczego i nie płacić podatków, akcyz itp.od tego. Jeżeli pozyskasz woną energię z powietrza, skończysz jak Tesla. Komandosi z Arabii, z Rosji i USA będą się zabijać w progu twych drzwi, który pierwszy dopadnie Cię, a w tym czasie agent z Chin zabierze Ci wszystkie prototypy i notatki w tym temacie..Za rok powiedzą, że umarłeś na Covid, byłeś szaleńcem i wyobrażałeś Sobie, że jesteś kolejnym wcieleniem Tesli. Przysłali lekarzy, ale Ty w amoku nie rozpoznałeś, że M-16 i Kałachy to są nosze i respiratory. Zabito Cię dla Twojego dobra, abyś krzywdy sobie nie zrobił..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Dlaczego u nas nie można - bo

Dlaczego u nas nie można - bo wiesz , jak towarzysze się spotkają to jest - wicie towarzyszu ale to duża inwestycja . A jak śmieci się skończą ? A łunia pogrozi paluchem bo innowaycjne rozwiązania to tylko u nich . A wicie , akcjonariat w rafineriach będzie się "dąsał"  itd...

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Jakieś 10 lat temu brałem

Jakieś 10 lat temu brałem udział w takim spotkaniu, a może raczej byłem świadkiem; Stowarzyszenie Ordynacka. Tam to były stare komuchy, bili wojedowowie i urzędnicy na szczeblu  wojewódzkim,  Une najebani najdrożsżą whysky dzielili sobie Poznań, ale ziemię od rolników za grosze, pod autostradę. Penery od Westerna to nie ta liga, ale współdziałają. Były wojewoda, jest wi ekszym penerem do Westerna. Gangsterka nie ma porównania do mafii. Pisałem wielokrotnie, że należy otworzyć grób kluczyka.. nie bez sensu..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj