Nieznane skutki erupcji wulkanu w Tonga. Powstały podmorskie prądy o niespotykanej prędkości

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W 2022 roku na wyspie Tonga w regionie Pacyfiku miało miejsce zjawisko, które zaskoczyło naukowców na całym świecie - erupcja wulkanu Hunga Tonga Hunga Hapai. Chociaż erupcje wulkanów są częstym zjawiskiem na naszej planecie, ta była wyjątkowa nie tylko z powodu niszczycielskiego tsunami, które jej towarzyszyło. Z badań opublikowanych w czasopiśmie Science wynika, że erupcja ta była źródłem najszybszych prądów podwodnych w zarejestrowanej historii, osiągając prędkość aż 122 km/h.

 

 

Pierwotny pióropusz wulkaniczny osiągnął imponującą wysokość 57 km, wyrzucając materiały wulkaniczne, w tym gruz, popiół i gaz, bezpośrednio do wody i na otaczające podmorskie zbocza. Skutki tej erupcji były widoczne nie tylko na powierzchni. Poważne uszkodzenia podmorskich kabli telekomunikacyjnych, które łączą Tonga z resztą świata, stały się wyznacznikiem niezwykłych prądów wulkanicznych powstałych w wyniku tego wydarzenia. Dzięki analizie czasu i lokalizacji uszkodzeń kabli, zespół z brytyjskiego Narodowego Centrum Oceanograficznego (NOC) mógł oszacować prędkość tych prądów.

 

To, co zaskoczyło badaczy, to nie tylko sama prędkość prądów, ale również ich zdolność do przemieszczania się na odległość co najmniej 100 km wzdłuż dna oceanu, niszcząc po drodze infrastrukturę. Prędkość prądów wynikających z tej erupcji była większa niż prędkość wielu innych naturalnych katastrof, takich jak trzęsienia ziemi, powodzie czy burze.

 

Dla Isobel Yeo, wulkanologa z NOC, te obserwacje podkreślają lukę w naszej wiedzy o podmorskiej aktywności wulkanicznej i jej wpływie na przybrzeżne społeczności oraz kluczową infrastrukturę. Chociaż większość wulkanów pod powierzchnią oceanów nie jest aktywnie monitorowana, erupcja w Tonga ukazała, jak ważne jest rozszerzenie badań i monitorowania wulkanów morskich.

 

Ponadto, choć erupcje lądowe często prowadzą do tworzenia się gorących, szybkich strumieni lawy, popiołu i gazów zwanych przepływami piroklastycznymi, badania nad erupcją w Tonga dostarczyły pierwszych dowodów na to, że podobne zjawiska mogą zachodzić pod wodą. Energia uwolniona podczas tej erupcji była porównywalna z energią setek bomb atomowych, co miało tragiczne skutki dla lokalnej społeczności.

 

Mike Clare z NOC podkreślił niezwykłą skalę tej erupcji, mówiąc: „Prędkość i siła prądów była tak wielka, że mogły przebyć co najmniej 100 km po dnie morskim i zniszczyć kable”. Jego koleżanka z NOC, Isobel Yeo, dodała: „Zagrożenie dla społeczności przybrzeżnych i infrastruktury krytycznej pozostaje słabo poznane”.

 

Erupcja wulkanu w Tonga z 2022 roku będzie pamiętana nie tylko jako jeden z najbardziej potężnych wybuchów wulkanicznych, ale także jako ważne źródło informacji o niezbadanych dotąd zjawiskach podwodnych. Wpłynie to na kształtowanie przyszłych strategii monitorowania i zarządzania ryzykiem w regionach zagrożonych działalnością wulkaniczną.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

To raczej twój mózg ma

To raczej twój mózg ma problemy z zaopatrzeniem w tlen.. stąd bełkotliwa mowa i problemy z logicznym myśleniem.

Nie ma takiego miejsca na ziemi, gdzie by światło słoneczne nie dochodziło - nie mówię tu o kopalni węgla kamiennego czy innej grocie pod ziemią.

Portret użytkownika Tassadorr

Jak czytam takie wypociny to

Jak czytam takie wypociny to normalnie mnie gdzieś ściska. Ktos se jaja zrobił lata temu a jakaś cześć pelikanów załapała i to ciagnie. To jest tak irracjonalne że aż żenujące. Możecie sobie wierzyć nawet w krasnoludki ale nie nakłaniajcie innych do swoichmitomanii.

Portret użytkownika Endymion

Jaja to zrobili sobie jezuici

Jaja to zrobili sobie jezuici wywołując sztuczną walkę geocentryzmu z heliocentryzmem w celu podtrzymania teorii, że Ziemia jest okrągła. 

Nie mamy żadnego zdjęcia Ziemi z Kosmosu!

To jest tak irracjonalne że aż żenujące. Masz rację, mam takie samo wrażenie oglądając grafiki komputerowe zamiast zdjęć.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Dzik

Tak w natarcu. A wystarczyłby

Tak w natarcu. A wystarczyłby jeden dowód naukowy że Ziemia jest kulą aby powtrzymac to natarcie. Niestety jakie to przykre dla kuloziemców ,że nie ma ani jednego przekonującego, naukowo udowodnionego dowodu na ziemię kulę.... Natopiast na płaską Ziemie sa dziesiątki potwierdzonych naukowo dowodów.

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Intermarium is solutioun for Europe

Portret użytkownika Medium

Coś co mozna zmierzyć i

Coś co mozna zmierzyć i obliczyć i pokazać że te qyniki sa rzeczywiste.

Ok, bo już myślałam, że dowodem ma być zdjęcie Wink

Napiszę Ci, co o tym sądzę. Najpierw powstaje matematyczna lub filozoficzna spójna teoria, następnie po jakimś czasie teoria się materializuje i stukturę można badać doświadczalnie. Problem w tym, że matematyka wyższa, która wciąż się rozwija, jest zrozumiała dla zbyt małej ilości społeczeństwa, której siłą własnego rozumu większość nie przeniknie. Dlatego uważam, że każdemu należy dać pokój z jego przekonaniami w tej kwestii.

No i muszę jeszcze dopisać do rozmowy Endymiona z Emelem, że do rozpatrywania horyzontu, po przyjęciu kulistego modelu Ziemi, używanie cięciwy okregu jest bezrozumne. Powinni raczej zająć się styczną do okręgu, jeśli już pracują w rzucie płaskim.

Portret użytkownika Endymion

Znowu nic nie wiesz, ale

Znowu nic nie wiesz, ale wypowiesz się..

"Najpierw powstaje matematyczna lub filozoficzna spójna teoria, następnie po jakimś czasie teoria się materializuje i stukturę można badać doświadczalnie." W ogólnej teorii heliocentryzmu było wręcz odwrotnie, podano tezę do której przystosowano wyliczenia matematyczne i wynikiem było to co mamy.

"używanie cięciwy okregu jest bezrozumne. Powinni raczej zająć się styczną do okręgu, jeśli już pracują w rzucie płaskim." jakie bezrozumne, mi chodzi o odległość pomiędzy równoległymi; styczną i cięciwą. Ta odległość/wysokość jest podstawą do obalenia teorii kopernikańskiej. z Iranu do Dubaju jest ok 100km w linni prostej nad morzem. Z wyliczeń wynika, że biorąc pod uwagę teorię kulistości Ziemi, nie ma możliwości zobaczyć drugiego brzegu oddalonego o 100km, a jednak przy odpowiednim sprzęcie przybliżającym udało to się. Mamy tysiące kilometrów/godzinę różnych prędkości, miliony lat świetlnych, nieskończony kosmos i perdyliard różnorakich teorii zamazujących kwintesencję sprawy. Proste badanie jest niepodważalne. Mam aparat z 30x zoom optyczny i sam osobiście widziałem przez niego statek "za horyzontem". Niech mi naukoFce na tym portalu podważą to, to będziemy mogli dalej rozawiać w temacie.

Reasuując: nie należę do żadnego stowarzyszenia płaskiej ziemi, mam swoją teorię, ale to tylko teoria, wiem, że nic nie wiem. Jednakże wiem, że oficjalna kopernikańska narracja jest kłamstwem, które można obalić samodzielnie jak ja. Pytań i niedomówień jest prawie tyle, co zmanipulowanych grafik. 

Mam w sobie na tyle pokory, że wiem, że nic nie wiem, ale szukam, w przeciwieństwie do trolli, co to po 5min od opublikowania 1,5h filmu wstawili mi za to 14 minusów.

 

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Medium

Dziękuję, że zaoszczędziłeś

Dziękuję, że zaoszczędziłeś mi szukania właściwego miejsca i odpowiedziałeś tutaj.

Uważam, że każdy ma jakiś swój obraz świata do czasu, do kiedy on nie runie i tyle. Mentalnie uczestniczy jakby w procesie twórczym na własnym poziomie. Własnym, nie znaczy złym.

Co do obowiązujących dowodów naukowych SciFun zrobił aż całą serię, ale mnie się te fakty nie trzymają, więc podlinkuję film. Ogladaliście?

https://www.youtube.com/watch?v=YdfNuwMhMg4 - cz.1, a następne łatwo znaleźć.

Portret użytkownika spokoluz

Napisz prosze co zmieni się 

Napisz prosze co zmieni się  w Twoim życiu jeśli nagle by obalono teorię helicentryczną ?

Co zmieniło się w życiu ludzi jak ogłoszono ta teorię i przyjęto jako prawdę ?

Przed i po zmianie na helicentryzm słońce ,księżyc czy gwiazdy widoczne zachowywały się tak samo - to po co się dzielić i brać udział w dzieleniu się skoro tych zachowań słońca i księżyca i tak nikt nie jest w stanie zmienić

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj