Nieznana dotychczas asteroida 2017 YD2, przeleciała blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowo odkryta asteroida 2017 YD2, przeleciała szczęśliwie obok Ziemi. Najbliżej naszej planety obiekt znalazł się dziś w nocy o 2:37 UTC. Kosmiczna skała minęła nas w bezpiecznej odległości około 2,2 odległości księżycowych (LD), co odpowiada dystansowi około 845 tys. kilometrów. 

 

Asteroida 2017 YD2 została odkryta 23 grudnia. Dokonano tego dzięki programowi badawczemu Mount Lemmon Survey (MLS), który korzysta z 1,52-metrowego reflektora w systemie Cassegraina zainstalowanego w obserwatorium Mount Lemmon, w stanie Arizona w USA. MLS jest jednym z najbardziej produktywnych przeglądów nieba w wykrywaniu obiektów blisko ziemi. Do tej pory z jego pomocą udało się skatalogować już 50 tys. ciał niebieskich.

Według astronomów asteroida 2017 YD2 ma średnicę od 3 do 11 metrów. Ten obiekt krąży wokół Słońca w ciągu 281 dni. Podczas porannego przelotu asteroidy w okolicy Ziemi poruszała się ona z prędkością względem nas wynoszącą 8,3 kilometrów na sekundę. Mniej więcej 4 godziny później po spotkaniu z Ziemią, asteroida 2017 YD2 przechodziła w pobliżu Księżyca, znajdując się wtedy w odległości około 518 tys. kilometrów.

 

Z wyliczeń matematycznych wynika, ze kolejny raz asteroida ta zbliży się do nas 4 października 2020 roku. Wtedy jednak znajdzie się ona w odległości około 64 LD od naszej planety, więc to co było dzisiaj to w porównaniu do tego dosłownie muśnięcie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rtty4

Normalnie trzeba tym

Normalnie trzeba tym astronomom pozabierać te teleskopy jak dzieciom wiaderka i foremki. Co kamyczek przeleci to wrzawa jak w piaskownicy gdy dzieci zauważą, że zamiast gliną bawią się kocią kupą.
Ileś tysięcy lat Ziemia przetrwała, ale astronomowie uważają, że zagłada czekała tylko dlatego, żeby oni zdążyli uruchomić program obserwacyjny. I teraz mam larum na widok każdego kamyka.

Skomentuj