Niezidentyfikowana łódź podwodna zauważona w pobliżu wybrzeża Szwecji

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Szwedzka gazeta Dagens Nyheter poinformowała, że kilku naocznych świadków tego lata zauważyło łódź podwodną u wybrzeży Sztokholmu. Najpopularniejsza teoria głosi, że pojazd należał do rosyjskiej marynarki.

Gazeta informuje, że obserwacji dokonano 28 czerwca w godzinach porannych na północnym wschodzie od stolicy Szwecji. Grupa młodych ludzi, przebywających na obozie żeglarskim, dostrzegła bąbelki wydobywające się z wody.

 

Gdy łódź podwodna wynurzyła się, jeden z instruktorów zarejestrował ją przy pomocy telefonu komórkowego. Według świadków, pojazd był widoczny przez około 20 minut, po czym ponownie zniknął pod powierzchnią wody.

 

Grupa nie zgłosiła wówczas tego incydentu, ale szwedzki wywiad dowiedział się o obserwacji poprzez tzw. pocztę pantoflową, co potwierdził rzecznik sił zbrojnych. Zdarzenie wyszło na jaw dopiero teraz, ponieważ autor nagrania zdecydował się przesłać wideo do redakcji Dagens Nyheter

Gazeta przeprowadziła własne badania i ustaliła, że w tym czasie u wybrzeży Sztokholmu nie znajdowały się żadne szwedzkie okręty wojskowe lub cywilne. O opinię zapytano byłego szefa szwedzkiego wywiadu wojskowego, który przyznał, że w skali 1-5 (gdzie 1 to z całą pewnością łódź podwodna, a 5 to nie okręt podwodny) ocenia obserwację na 2, a więc prawdopodobną łódź podwodną.

 

Podejrzenia wielu błyskawicznie padły na Rosję, jako że w 2017 roku także zaobserwowano u wybrzeży Szwecji obiekt, który był najprawdopodobniej rosyjską jednostką wywiadowczą. Jeden z wykładowców Wyższej Szkoły Obrony w Sztokholmie przeanalizował film i ocenił, że kształt kiosku, a więc górnej części łodzi, wskazuje jednoznacznie na konstrukcję rosyjską...

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika hikus

Wam w tym banderlandzie to

Wam w tym banderlandzie to już całkowicie padło na dekiel. Pewnie to sam Putin przypłynął na podbój Szwecji. Ha ha ha. Jedno jest pewne. Na pewno to nie wasza łódź, bo wtedy widzielibyśmy na zdjęciu tratwę.

Portret użytkownika cbsfb

Myśle, że nie bo na

Myśle, że nie bo na przeszkodzie stoi hydrodynamika, głowną siła op jest możliwość zanurzania się. zresztą teraz w ogóle sie odchodzi od tzw kiosków - nie trzeba dziurawic kadłuba jednostki np wysuwanym peryskopem, bo dostepne są tzw. maszty optroniczne.

A co do pokazanego zdjęcia to jako żywo przypomina okrety typu P-13/P-170 Lub Piranya (proj 865) Problem w tym, że roczniki flot nie pokazują takich okretów w spisie rosyjskiej MW.

Skomentuj