Niewytłumaczalne zjawisko może unieważnić Model Standardowy fizyki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Fizycy pracujący nad detektorem LHCb w Wielkim Zderzaczu Hadronów, znaleźli wskazówki dotyczące zjawisk, których nie można wyjaśnić w ramach współczesnej fizyki. Model Standardowy, który opisuje właściwości wszystkich znanych cząstek okazuje się wadliwy. Nowe ustalenia, zostały omówione w preprincie opublikowanym w repozytorium arXiv.

 

W marcu, grupa naukowców opublikowała dane, sugerujące że ładne kwarki (kwarki b) rozpadają się na miony o 15 procent rzadziej niż na cząstki związane z mionami - elektronami. W tym momencie różnica między danymi eksperymentalnymi, a Modelem Standardowym wynosiła trzy sigma lub trzy odchylenia standardowe, co w fizyce cząstek elementarnych nie wystarcza do jednoznacznej oceny odkrycia. Nowe wyniki nie osiągają nawet 1,5 sigma i nadal mogą być przypadkową anomalią, a nie wskazówką, że Model Standardowy jest błędny.

Podczas ostatniej obserwacji tego efektu, rozpad ładnych kwarków na miony był o 30 procent rzadszy niż rozpad na elektrony. Różnica między teorią a eksperymentem wynosiła około dwóch odchyleń standardowych, czyli około dwóch sigma. Innymi słowy, prawdopodobieństwo błędu statystycznego wynosi nieco ponad dwa procent. Tak duża różnica między elektronami i mionami nie pasuje do standardowego modelu fizyki cząstek elementarnych i może wskazywać na nieznaną piątą siłę w przyrodzie. Według niektórych teoretyków taka rzecz może wskazywać na działanie nieznanek nowej cząstki, leptokwarku

 

Zdaniem naukowców uruchomienie zmodernizowanego detektora LHCb pomoże potwierdzić lub zaprzeczyć tym danym i dostarczy dodatkowych statystyk. Chociaż Model Standardowy przeszedł wszystkie dotychczasowe testy, naukowcy wiedzą, że jest niekompletny. Nie uwzględnia on oddziaływania grawitacyjnego i nie opisuje cząstek, które mogłyby wyjaśnić istnienie ciemnej materii, która ma obserwowalny wpływ na zwykłą materię we Wszechświecie. Ostatnio gromadzi się coraz więcej danych o Nowej Fizyce poza Modelem Standardowym, ale do tej pory naukowcy nie znaleźli jednoznacznych dowodów na jej istnienie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Rafał Reperowski

Jak tam w fizyce widzę

Jak tam w fizyce widzę poważne dziury już w podstawowych kwestiach. Np. jakie są wymiary fotonu? Skoro zakłada się, że światło ma budowę korpuskularno-falową, to poproszę o zmierzenie tego. No cóż nie da się. Swiatło jest tylko falą, a efekt fotoelektryczny jest źle interpretowany.

Portret użytkownika Quark

Dualistyczne zachowanie

Dualistyczne zachowanie fotonu nie oznacza , że jest on cząstką materialną posiadającą jakąś konkretną budowę . Korpuskularno-falowe zachowanie tłumaczy jedynie , że w określonych warunkach foton raz zachowuje się jak cząsta a innym razem jak fala elektromagnetyczna . Foton zachowuje się korpuskularnie (jak cząstka) zderzając się z przeszkodą - bo oddaje jej swoją energię kinetyczną - co udowodniono eksperymentalnie poprzez wprawienie małego wiatraczka umieszczonego w próżni w ruch gdy padał na niego silny strumień światła. Natomiast zachowuje się jak fala , gdy grupa fotonów przechodzi przez wąską szczelinę pomiędzy przeszkodami , która wywołuje w tej fali interferowanie czyli zaburzenie polegające na dzieleniu się "głównego strumienia" na pomniejsze wzajemnie na siebie zachodzące.  Efekt fotoelektryczny zaś jest wywołany poprzez tą pierwszą jego cechę - oddanie energii kinetycznej elektronom wybijanym z materiału półprzewodzącego , które dzięki temu uzyskują potencjał umożliwiający im pokonanie dystansu pomiedzy dolną (światłoczułą) elektrodą i przeniknięcie do górnej - ujemnej . Jeśli uważasz , że to wyjaśnienie jest "błędne" - zaproponuj własne .

Portret użytkownika Jjj

Te kwarki są słodkie jak krew

Te kwarki są słodkie jak krew z glukozą. Do niczego nie doszło bo nikt w nic nie wierzy. A tak naprawde to ta ich lupka spojrzała nie tam gdzie powinna bo ją odrzuciło. Możliwe że przyrost jest wiekszy niż zakładaja lub mamy doczynienia z przebiciem. 

Portret użytkownika Maryjan_66

Mi tam by się wszystko

Mi tam by się wszystko zgadzało - dokładnie wokół atmosfera jak na pierwszym rysunku, model w porządku. Drugi rysunek to te cząstki, co teraz cały świat zachodni atakują, znaczy inaczej - jedni ludzie drugich przed nimi bronią, dla dobra tych drugich naturalnie - tylko tutaj te cząstki jakieś takie wykastrowane i bez koncepcji co dalej z sobą począć. Przecież to widać jak na dłoni.

Portret użytkownika Maryjan_66

Jesteś pokroju postaci

Jesteś pokroju postaci właśnie z mojego avatara. Jedyna różnica polega na tym, że Stalin podejmował decyzje o eksterminacji pewnych ludzi lub całych nacji, Ty opłacasz w podatkach ludzi podejmujacych podobne decyzje. Bo kiedy możemy o kimś powiedziec 'zbrodniarz' ? - jak z powodu jego decyzji zginie doatkowych 100, 100tyś milion czy więcej ludzi? O tym decydują ci co piszą historię. A Ty jesteś tylko szarą myszką opłacającą w podatkach takich decydentów, ale jednocześnie krzyczysz 'przecież TO NIE JA!!'. Wszyscy w tym siedzimy po uszy, ja też.
Jak drażni Cię mój avatar, zaklej sobie monitor plastrem w miejscu gdzie się pojawia, albo dla przeciwwagi dodaj swoją podobiznę - wojownika o wolność, prawdę i życie - walczącym klawiatura i wulgaryzmami, choć kto wie, może i walczysz w innych obszarach.

Strony

Skomentuj