Nieudany start europejskiej rakiety Vega. Satelita szpiegowski Emiratów Arabskich spadł do Atlantyku

Kategorie: 

Źródło: Arianespace

Europejska rakieta nośna Vega doznała pierwszej poważnej awarii, która uniemożliwiła dostarczenie ładunku na orbitę. Satelita szpiegowski Zjednoczonych Emiratów Arabskich spadł do Oceanu Atlantyckiego i uległ zniszczeniu.

 

Start rakiety Vega odbył się w nocy z środy na czwartek o godzinie 3:53 czasu polskiego. Lot VV15 rozpoczął się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej, lecz już po dwóch minutach odnotowano awarię, która wystąpiła podczas zapłonu drugiego stopnia rakiety.

 

Ostatecznie rakieta Vega, należąca do międzynarodowej spółki astronautycznej Arianespace, nie dostarczyła ładunku na orbitę. Rakieta rozbiła się w Oceanie Atlantyckim, niszcząc satelitę szpiegowskiego Falcon Eye 1, którego opracowała firma Airbus dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Był to satelita szpiegowski, który miał również służyć do komercyjnego obrazowania Ziemi.

Falcon Eye 1

Misja zakończyła się niepowodzeniem z powodu nieznanej poważnej awarii. Europejska Agencja Kosmiczna i spółka Arianespace postanowiły powołać komisję śledczą, która pomoże wyjaśnić przyczynę usterki.

 

Vega to najnowsza rakieta nośna Arianespace, która od lutego 2012 roku wykonała 14 udanych misji startowych. Niedawny lot był jedynym, który zakończył się porażką. Warto dodać, że w 2020 roku po raz pierwszy wystartuje nowa rakieta Vega-C, która jest powiększoną wersją rakiety Vega i potrafi dostarczyć na orbitę ładunek o około 50% większej masie. Nie wiadomo jednak, czy nieudana misja nie opóźni jej debiutu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Kto przy zdrowych zmysłach

Kto przy zdrowych zmysłach przyznałby się do nieudanego wyniesienia w kosmos satelity szpiegowskiego ? Najprędzej był to satelita obserwacyjny (np . do kartografii itp.) 

A przy okazji , najwyższa już pora porzucić kosztowne ,niebezpieczne i nieekonomiczne rakiety spalinowe - od dawna są już przestarzałe.

Skomentuj