Nietypowy koronalny wyrzut masy na Słońcu

Kategorie: 

STEREO - źródło: NASA

Wczoraj na Słońcu doszło do wyjątkowego zjawiska. Nastąpił koronalny wyrzut masy (CME) , który charakteryzował się wyjątkowo dużą prędkością rozprzestrzeniania. Przed CME doszło do niewielkich rozbłysków słonecznych z obszaru 1520, który teraz znajduje się po odwrotnej z naszej perspektywy części Słońca.

 

Chmura plazmy wysłana w przestrzeń kosmiczną porusza się z prędkością 2900 km/s. Jak podkreślają naukowcy tak szybkie wydarzenie zdarza się raz na 5 do 10 lat. Ziemia nie znajduje się na drodze przejścia tej chmury. Zjawiskiem towarzyszącym temu CME była też spora emisja protonów.

Gdyby główny komponent tego wyrzutu trafił w Ziemię musielibyśmy się liczyć ze sporą burzą magnetyczną. Sam fakt, że astrofizycy przyznają, że zjawisko było wyjątkowe może świadczyć o tym, że w końcu doczekaliśmy się pierwszych symptomów trwającego oficjalnie maksimum słonecznego.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman

Jeśli ktoś zechce kliknąć na

Jeśli ktoś zechce kliknąć na wykres, to zobaczy,  że najwyższa aktywność w obecnym cyklu była w listopadzie 2011, a na początku 2012 znacznie spadła i obecnie utrzymuje się w okolicach średniej przewidzianej przez NASA. Porównując z rokiem 2000 to jest to o połowę mniej, a jak by nie było minęło 12 lat. Jeśli ktoś czeka na rozpoczęcie maximum, to ja mu mówię, że jesteśmy już w jego środku, co wyraźnie widać z wykresu i długości cyklu. Dziękuję za uwagę i proszę jednak trzymać się sprawdzonych danych.

Portret użytkownika szaman

Dlaczego wszyscy oceniają

Dlaczego wszyscy oceniają aktywność Słońca w stosunku do ostatnich kilkunastu lat. To duży błąd. Trzeba brać uwagę skalę kosmiczną. Po super aktywności w latach 80-tych, Słońce wyraźnie się uspokoiło i NASA przewiduje bardzo słabe maximum. Naprawdę, czy tak trudno to pojąć ? Gdzie wasza intuicja ?

Portret użytkownika Obrońca Ziemi

Czy lata 80-te to dla ciebie

Czy lata 80-te to dla ciebie skala kosmiczna?NASA deklaruje co miesiąc inny scenaruisz. Ostanio przewidziała szturmowe czasy na lata 2013-2014.Także i NASA dopiero się uczy, ponieważ twoja "skala kosmiczna" jeszcze nie istnieje.Wiemy po prostu za mało. Miłego opalania. P.S.Tu jest oficjalna strona NASA, gdzie możesz się poskarżyć na nieprawidłowe działanie Słońcahttp://www.nasa.gov/about/contact/index.html  Ask NASAPublic Communications OfficeNASA HeadquartersSuite 5K39Washington, DC 20546-000(202) 358-0000 (Office)(202) 358-4338 (Fax) Pzdr.

---
Miłego pobytu na Planecie Ziemi
 

Portret użytkownika szaman

Skala kosmiczna nie istnieje

Skala kosmiczna nie istnieje dla człowieka , który żyje około 80 lat. A fakty są takie., że ilość plam w porównaniu z poprzednimi maximami jest niewielka. Czy twój umysł jest w stanie przyjąć fakty do wiadomości , czy żyjesz w wirtualnym świecie. Może ty masz rację , przekonamy się za kilka miesięcy.

Portret użytkownika szaman

Wejdź na stronę Towarzystwa

Wejdź na stronę Towarzystwa Obserwatorów Słońca , tam masz fakty.   Wiedza jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy chcieć. Powiem ci też ,że ani ty , ani NASA nie są w stanie zmienić długości cykli Słońca, chyba, że jesteś Bogiem.

Portret użytkownika Piciu505

Nie jestem elektronikiem (

Nie jestem elektronikiem ( broń Boże informatykiem ), ale co do wyindukowania sie napięcia za bezpiecznikiem, to może się coś takiego stać, ale raczej nie musi... I przede wszystkim nie wszędzie taka opcja jest możliwa, wszystko zależy od zabezpieczeń... Ale jak już się stanie, o czym piszesz to sam wiesz, że byłby to chwilowy proces który wprowadziłby odrobine zamieszania, a potem ludzie zaczęli czerpać by energie z innych źródeł. Reasumując ! Odebranie nam przez słoneczko elektrowni i prądu do naszego codziennego życia, to nie usunięcie wiedzy jak i skąd tą energie z powrotem uzyskać...

Portret użytkownika Piciu505

Do w13w !!! Pierwsza sprawa,

Do w13w !!! Pierwsza sprawa, że zarówno elektrownie, transformatory jak i np.radia samochodowe posiadają coś na zasadzie " bezpiecznika ", chroniącego przed zwarciem, także to nie jest tak że uderzy w nas słoneczna energia, wszystko się wyłączy i nastapi 10 letnia ciemność... Poza tym nawet jakby się to stało ( co jest fizycznie nie możliwe ), to przecież ludzie nie cofneliby sie do średniowiecza, bo znają dziesiątki innych metod uzyskiwania prądu elektrycznego np. energia słoneczna, wiatraki, agregat prądotwórczy, nawet dynamo w rowerze daje światło... Więc ludzie skończcie z tymi bajkami dla dzieci, że zgaśnie światło i bedzie po nas !!! A nawiasem mówiąc, zdajesz sobie sprawe jak świat oczyściłby się, gdyby tak rzeczywiście elektrownie padły i nastąpiły ciemności... Jakby każdy produkował sobie energie z wiatraka na swoją potrzebę ??? Bo wtedy oczywiście możnaby by było bo PGE by jebło ??? Nie do końca tak źle by było... Pozdrawiam przerażonych i wzywam do racjonalnego myślenia.

Portret użytkownika Falcon6

"...posiadają coś na zasadzie

"...posiadają coś na zasadzie " bezpiecznika ", chroniącego przed zwarciem,..."  A co gdy napięcie wyindukuje się za bezpiecznikiem? Sam potrafię wyindukować niszczące napięcie, o czym przekonałem się niejednokrotnie niszcząc układy pamięci RAM. Każdy elektronik wie jak łatwo zniszczyć elektronikę precyzyjną, a jedynym zabezpieczeniem jest doziemienie się (nie w weekend:) )

Strony

Skomentuj