Nietypowe zmiany pola magnetycznego Słońca, już wkrótce będzie miało cztery bieguny

Kategorie: 

Ostatni obraz z Hinode/XRT z 21 kwietnia 2012

Zmiana biegunowości pola magnetycznego na Słońcu występuje mniej więcej, co 11 lat. Wtedy biegun północny zamienia się z południowym. Teraz to zjawisko występuje w korelacji ze spodziewanym maksimum aktywności słonecznej, co może skutkować chimerycznym zachowaniem naszej najbliższej gwiazdy.Astrofizycy są zaniepokojeni niewytłumaczalnym zachowaniem Słońca. Przeskok pola magnetycznego gwiazdy był spodziewany na maj, 2013 ale obserwacje poczynione przez japońskich naukowców korzystających z satelity Hinode wskazują, ze już się to rozpoczęło prawie rok przed przewidywanym terminem.

Źródło: The Asahi Shimbun


Naukowcy odkryli ślady niezwykłych zmian magnetyzmu Słońca. Ostatnie przebiegunowanie miało miejsce w 2001 roku i wtedy biegun północny zmienił się miejscami z południowym. To, co zaobserwowali Japończycy wskazuje na rozpoczęcie tego procesu. Twierdza oni, że już w maju tego roku Słońce będzie miało cztery bieguny.

Dodatkowe bieguny mają zostać zlokalizowane w okolicach równika. Oznacza to, ze bieguny dodatnie znajdą się na północy i południu a ujemne w okolicach równikowych. Zespół prowadzony przez profesora Saku Tsuneta przeanalizował dane z satelity Hinode i potwierdził, że zmiana polaryzacji pola zaczęła się już w lipcu zeszłego roku.

Porównanie zmian w polaryzacji z 2008 i 2011 wskazujace przebiegunowanie Źródło: JAXA/Hinode


Zespół profesora Tsunety uważa, że podobny wzorzec zachowania gwiazdy miał miejsce w XVII i XVIII wieku. Japończycy zwracają uwagę, że trend aktualnej aktywności plam słonecznych jest podobny do zapisów z tak zwanego Minimum Maundera, okresu sprzed 300 lat, kiedy temperatura na Ziemi spadła o 2,5 stopnia w porównaniu do średniej z XX wieku.

We wspomnianym XVII wieku zmiany klimatyczne były tak duże, że zamarzała Tamiza a w Japonii drzewa wiśni zakwitały z dużym opóźnieniem. Oznacza to dla nas okres znaczącego ochłodzenia, co z pewnością będzie bolesne dla zwolenników teorii antropogenicznej przyczyny globalnego ocieplenia. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Komentarze

Portret użytkownika Radzik

Podejrzewam że zmiana

Podejrzewam że zmiana ziemskich biegunów będzie gwałtowna, możliwe że nas zaskoczy w niespodziewanym momencie i wcale nie dojdzie do żadnej katastrofy a do jakiegoś niespodziewanego zjawiska którego jeszcze nikt nie doświadczył. Obym się mylił

Portret użytkownika smith

Zara, zara to to jest te

Zara, zara to to jest te przebiegunowanie, o którym nawijał hohsztaplerGeryl? Z tym, że on widział w tym całkowitą apokalipsę, a tutaj wychodzi na to, że to "nic takiego".Ludzie oświećcie mnie, ja Geryla nie trawię, ale czy te przebiegunowanie słońca to naprawdę taki pikuś?Bo sama nazwa zjawiska sprawia, że człowiek zaczyna myśleć...Tutaj artykuł z Twojej pogody -http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/110776,w-maju-zamienia-sie-bieguny-na-sloncuIlu z was słyszało w ogóle o tym zjawisku i dlaczego wydaje się takie niby powszechnie znane i nieszkodliwe?OSTATNIE PRZEBIEGUNOWANIE MIAŁO MIEJSCE PRZED 300 LATY!

Portret użytkownika buckseb

CHŁOPIE! CZYTAJ ZE

CHŁOPIE! CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM!"Zmiana biegunowości pola magnetycznego na Słońcu występuje mniej więcej, co 11 lat"  A NIE CO 300 LAT !!!Poza tym czytając to co wypisujesz tutaj w postach wskazuje na to, że nie rozróżniasz dwóch odmiennych tematów: przebiegunowania słońca i przebiegunowania ziemi !

Portret użytkownika stanlej

Wszysto jest ok słonce

Wszysto jest ok słonce zmienia bieguny,przybywa ich a jak to się będzie miało do ziemi? pomijając oziebienie oczywiście ale co z eliptyką poruszania sie wokół słonca noj z samą strefą mgnetosfery? przecież słońce ma wpływ na te elementy. Niewiem moze jestem w bedzie ale pachni mi to niezłą "jazdą" o której w mediach cisza.Zastanawiające jest tez wzmożona sejsmiczność w południowozachodniej Polsce,wczoraj koło Szklar Dolnych wieczorem 3,2 w skali richtera i też jest na ten tema cisza.

Portret użytkownika Anuradha

Składając fakty do kupy,

Składając fakty do kupy, wydaje mi się, że przebiegunowanie Ziemi będzie też nie za długo. Nie od parady pobudowali tge extra schrony. Pamietacie ? Nie tak dawno miała byc  wielka burza magnetyczna i Obama natychmiast zwiał do swojego schronu.

Portret użytkownika ja

no cóż. Może ten

no cóż. Może ten przyspieszony tryb ma związek z "09/10/2009, godz. 09:51 Odnośnie Słońca.Do roku 2014 będziemy zmniejszać intensywność emisji ciepła ze Słońca. O około 5%."w końcu mowi się, że najciemniej jest pod latarnią.

Portret użytkownika Moloch

Dokładnie to samo pytanie

Dokładnie to samo pytanie chciałbym zadać co PB. Skoczyłem po lornetkę by trochę bliżej się jej przyglądnąć i mieni się zielono czerwono żółtym światłem i ma mocną białą poświatę. Dawno nie widziałem tak jasnej gwiazdy oprócz słońca i księżyca . Smile

Portret użytkownika PB

Widziałeś dzisiaj Księżyc

Widziałeś dzisiaj Księżyc ?Pytam się bo to co ja obserwowałem było albo zasłoniętym Księżycem, który w takiej formie podążał w dół za horyzont (było widać tylko cieńki czerwony paseczek po obwodzie z prawej strony) ..albo  nie wiem co obserwowałem przez 20 minut....a potem ta sfera z nad lasu.

Strony

Skomentuj