Nietypowa zimna strefa na Oceanie Atlantyckim może skutkować ekstremalną pogodą

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Znani światowi eksperci z zakresu klimatologii podsumowali niedawno pierwsze osiem miesięcy 2015 roku. Zgodnie z oczekiwaniami są one najgorętsze w historii prowadzenia regularnych obserwacji meteorologicznych. Jednak naukowcy twierdzą, że to nie jest głównym problemem jaki zidentyfikowano. Na Atlantyku odkryto zaskakującą chłodną anomalię.

 

Okazało się, że jedynym miejscem, którego nie dotyka ciepło to obszar Oceanu Atlantyckiego na południe od Grenlandii i Islandii. Co więcej w tym samym okresie nastąpił tam znaczący spadek charakterystyk temperaturowych. To anomalia wymagająca wyjaśnienia, ponieważ tego typu zjawiska mogą mieć poważne konsekwencje dla pogody w naszej części świata.

 

Stwierdzono, że spadek temperatury nastąpił z powodu spowolnienia krążenia prądów morskich w obrębie Oceanu Atlantyckiego. Naukowcy z Poczdamu i z Pensylwanii opublikowali pracę naukową na temat tego, co spowodowało osłabienie cyrkulacji wód. W normalnym obiegu, zimne i ciepłe prądy morskie osiągają optymalną temperaturę, jednak nadmiar zimnej wody w obiegu spowodował powstanie chłodnej anomalii.

Źródło: NOAA

Eksperci podejrzewają, że przyczyną zaburzeń krążenia prądów morskich są topniejące lodowce Grenlandii. Według wstępnych wyliczeń w ciągu roku do Atlantyku może się dostawać dodatkowo nawet 100 miliardów ton bardzo chłodnej wody. Wywołuje to wielkie zamieszanie w sposobie w jaki zwykły się zachowywać prądy strumieniowe, zwłaszcza tak istotne dla pogody w Europie jak prąd zatokowy i labradorski.

System prądów oceanicznych - źródło: wikipedia

Można się spodziewać, że nie pozostanie to bez wpływu na pogodę na naszym kontynencie, ale obecnie nie sposób powiedzieć czy oznacza to wyjątkowo mroźną zimę czy też wręcz przeciwnie. Można się jednak przygotować na to, że ta anomalia będzie miała swoje konsekwencje pogodowe.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika xx

"Naukowcy z Poczdamu i z

"Naukowcy z Poczdamu i z Pensylwanii opublikowali pracę naukową na temat tego, co spowodowało osłabienie cyrkulacji wód."

Kuźwa, to po co publikowali tę pracę.
Zgodnie z powyższym, opublikowanie pracy spowodowało osłabienie cyrkulacji. Durni naukowcy.

Skomentuj