Nietypowa aktywność sejsmiczna w Kielcach

Kategorie: 

Kielce w latach 80tych

Jak donosi portal onet.pl, w Kielcach  odnotowano wyjątkowe, jak na Europę, ruchy skorupy ziemskiej oraz małe wstrząsy sejsmiczne. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zamierzają zbadać to zjawisko. Góry Świętokrzyskie dają o sobie znać.Kierownik Zakładu Sejsmicznych Badań Litosfery PAN w Warszawie profesor Aleksander Guterch tłumaczy, że zdobycie wiedzy na ten temat pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy wstrząsy mogą zagrozić prowadzonym w Świętokrzyskiem inwestycjom. Tego typu zjawiska mają bardzo duże znaczenie dla budowy wielkich obiektów przemysłowych jak np. elektrownie oraz dla poszukiwania gazu łupkowego i przedsięwzięć budowlanych.

Robert Urbański, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM w Kielcach mówi. - Chcemy przede wszystkim znaleźć odpowiedź, czy i w jakiej skali za mikrowstrząsy odpowiada natura, a w jakiej działalność ludzka. Jeśli to drugie, możemy próbować ograniczać ich szkodliwość - mówi.


Rejon Kielc nie jest stabilny sejsmicznie. Już wcześniej zdarzały się nieoczekiwane wydarzenia. Po wojnie była cała seria wstrząsów tektonicznych.

Region świętokrzyski zajmuje szczególne miejsce w geodynamice litosfery w skali europejskiej. Jest to obszar, na którym stykają się trzy systemy tektoniczne Europy(…) Oczywiście nie czekamy na trzęsienie, ale rejestracja mikrowstrząsów nieodczuwalnych dla ludzi ma ogromne znaczenie naukowe - tłumaczy prof. Guterch.


Urząd Miasta w Kielcach korzystając z okazji zamówił nowoczesne, przenośne stacje sejsmiczne spełniające najwyższe standardy światowe. Mają one pomóc w stworzeniu mapy sejsmicznej Kielc i okolic. Zainstalowano je w czterech rejonach miasta - na Karczówce oraz w dzielnicach najbliższych kamieniołomom Trzuskawica, Miedzianka i Wiśniówka. Przekazują one dane do centrali w Warszawie i naukowcy w każdym momencie mogą oglądać, jak trzęsie się ziemia w Kielcach i na bieżąco sporządzać raporty.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Master141994

Komik mylisz sie ;) No ale

Komik mylisz sie ;)No ale obra. Optymizm.Ściągam Was wszystkich do mnie na wioche, kupujemy jakiś stary samochod, budujemy z Niego własnego haarpa i rozganiamy chmurki. Później ogłaszany niepodległość, ja jako prezydent ogłaszam legalizację. Optymistyczne?;p Ja jako katolik wierzę, że to znaki zwiatujące niedługie ponowne przyjście Chrystusa, więc to dla mnie radosna nowina :)Pozdrawiam

Portret użytkownika luk

Bray to pikuś od tsunami z

Bray to pikuś od tsunami z elhierro (po drugiej stronie wyspy kolego jest), gorzej mogę mieć ja w okolicach Cork i Mizen Head (przy tym ostatnim już nieźle namieszało trzesienie historyczne z Lizbony swego czasu, gdzie stworzyło nowe plaże grzebiąc stare wioski.

Portret użytkownika Hejku

Obawiam się, że i w Polsce

Obawiam się, że i w Polsce będzie niebezpiecznie, takie mam przeczucie. Są dawane ostrzeżenia, ale ja postrzegam te ostrzeżenia troszeczke inaczej. Więc i w Polsce może być niebezpiecznie.
Przepowiednie sprawdzają się tylko wtedy, gdy się już wypełnią.

Strony

Skomentuj