Nietolerancja grawitacji może być przyczyną zespołu jelita drażliwego

Kategorie: 

Źródło:

Zespół jelita drażliwego (IBS) to częste zaburzenie, które niesie ze sobą znaczną niewygodę - nieprzyjemne wypróżnienia, ból, wzdęcia, zaparcia lub biegunkę. Mimo że dolegliwość ta jest powszechna, jej przyczyny pozostają nieznane. Gastroenterolog Brennan Spiegel z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles zaproponował niedawno nową hipotezę, która stawia IBS w zupełnie nowym świetle.

 

Według artykułu opublikowanego w American Journal of Gastroenterology przez Spiegela, IBS jest efektem niezdolności naszych organizmów do prawidłowego radzenia sobie z grawitacją. Jeżeli kontrola grawitacji ciała nie funkcjonuje prawidłowo, nasza przepona może się ześlizgnąć i naciskać na jelita, prowadząc do problemów z motoryką jelit i z nadmiernym rozwojem bakterii.

 

Nasz układ nerwowy - twierdzi Spiegel - ewoluował w świecie grawitacji, co może wyjaśniać, dlaczego tak wielu z nas odczuwa „motyle w brzuchu”, gdy jesteśmy zdenerwowani. Nerwy w jelitach to swoiste starożytne sensory przeciążeń, które ostrzegają nas, gdy jesteśmy zagrożeni upadkiem.

 

Problemy w reakcji na grawitację mogą powodować chaos w interakcjach między jelitami a mózgiem, zgodnie z koncepcją Spiegela. Nacisk na jelita może wpływać na mikrobiom jelitowy, prowadząc do nadwrażliwości, stanów zapalnych i dyskomfortu.

 

Jeżeli przyczyną IBS jest problem z radzeniem sobie z grawitacją, wyjaśniałoby to, dlaczego fizjoterapia i ćwiczenia mogą być tak skuteczne w łagodzeniu objawów. Wyjaśniałoby to również, dlaczego poziom serotoniny jest zwykle podwyższony u osób cierpiących na IBS.

 

Co ciekawe, hipoteza Spiegela nie wyklucza innych teorii dotyczących IBS i jest łatwa do przetestowania. Obecnie nie ma jednoznacznego testu na IBS, a jego objawy różnią się u różnych pacjentów. Dlatego IBS jest często diagnozowane przez wykluczenie innych dolegliwości.

 

Szacuje się, że około 10% ludzi na całym świecie cierpi na IBS, a Spiegel jest jednym z wielu naukowców próbujących zrozumieć, dlaczego. Inne proponowane teorie to zaburzenia równowagi mikrobiomu jelitowego, stres, problemy z układem nerwowym i dieta.

 

Chociaż hipoteza Spiegela wymaga jeszcze więcej badań, może stanowić ważny krok w zrozumieniu przyczyn IBS i opracowaniu skuteczniejszych metod leczenia tego złożonego zespołu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Incognitus

Cokolwiek nałkowcy czy wielcy

Cokolwiek nałkowcy czy wielcy czarownicy zdrowia lekarze by nie mówili, wszystko sprowadza się do możliwości wyleczenia pacjenta stosunkowo prosto i szybko. Niech testują różne podejścia, przynajmniej nie wysyłają chorych z kwitkiem na preparaty łagodzące objawy zainkasowawszy niemałą kwotę za "rozpoznanie".

Portret użytkownika axell69

Hipoteza  zespołu jelita 

Hipoteza  zespołu jelita  wrażliwego w odniesieniu do grawitacji  ma się tak  jak  żarcie  owadów  zamiast  prawdziwej  strawy . Nie mam pojecia co motywuje  autora tej wklejki , do rozsiewania bredni szydowskich , może  w ten sposób Admin chce polepszyć  humor ludziom  z  problemami gastro , mi polepszył,  a może  chodzi  o to ze niektórzy mają wrodzony brak tolerancji  grawitacyjnej, można zaliczyć glebę z powodu  napadu śmiechu , glebę,bo grawitacja  wciąż czyni cuda .  Po takim przemyśle -  wymyśle  naukofce  już  niebawem wynajdą   stado  pszczół   które mają alergię  na miód  lub co nie daj panie stwórco alergię na pyłki  kwitnących  pól  lasów i ogrodów ........ trudno  odnieść  się  do takie potencjalnego stanu  nauki  tak rozległej   jak rozległe som  ich umysły  ,a tak na marginesie  to Tworki  mają  wciąż wolne miejsca   nocelegowe 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj