Niespodziewanie odkryto znaczne wahania temperaturowe we wnętrzu Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez specjalistów z Australian National University wykazały, że temperatura na głębokości 3 tysięcy kilometrów w głąb Ziemi jest znacznie bardziej zróżnicowana, niż wcześniej sądzono.

 

Naukowcy odkryli, spadek temperatury w dolnych warstwach płaszcza Ziemi na granicy z jądrem. Według naukowców, różnica pomiędzy nim, a ciekłym stałym płaszczem jest znacznie większa niż pomiędzy powierzchnią ziemi i atmosferą. Ponadto, jak twierdzą australijscy eksperci, w środku Ziemi występują temperatury nawet wyższe niż na powierzchni Słońca.

 

Dane, które to potwierdzają wskazują na to, że temperatura w dolnej części płaszcza Ziemi osiąga od 3000 do 3500 stopni Celsjusza, a ciśnienie wynosi aż 125 GPa, czyli jest mniej więcej 1,25 milionów razy większe od ciśnienia atmosferycznego. Warto w tym momencie zadać pytanie: skąd oni to wiedzą skoro ludzie spenetrowali najwyżej kilkanaście kilometrów skorupy ziemskiej. Tutaj z pomocą przychodzi matematyka i fizyka oraz dane sejsmiczne.

 

Zespół naukowców zbadał dane z ponad 4 tys. sejsmometrów zainstalowanych w różnych częściach świata. Przy zastosowaniu procesu podobnego do tomografii komputerowej, naukowcy stworzyli algorytm analizujący dane matematyczne i wykonali szczegółową mapę dolnych warstw płaszcza w kształcie półkuli, która ma średnicę 400 km.

 

Mapa wskazuje, że prędkość rozchodzenia się fal sejsmicznych zmienia się bardziej niż było to spodziewane przy takich odległościach. Być może przyczyną tego zjawiska jest wymiana ciepła między płaszczem i podstawowe procesy chemiczne, na przykład radioaktywność.

Naukowcy uważają, że ich osiągnięcie przyczyni się do lepszego zrozumienia procesów wymiany ciepła pomiędzy powierzchnią Ziemi i głębokimi warstwami płaszcza Ziemi. Takie niejednorodności temperaturowe mogą być też powiązane z głównymi procesami odpowiedzialnymi za powstawanie życiodajnego pola magnetycznego Ziemi.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

"w środku Ziemi występują

"w środku Ziemi występują temperatury nawet wyższe niż w środku Słońca."... Jasne... Ziemnia zamiast "płynnego żelaznego jądra" ma po prostu wewnetrzne słońce ogrzewające wewnętrzne lądy i oceany...
 A ten "spadek temperatury" to nic innego jak atmosfera nad wewnętrznymi lądami i oceanami i nie 3000 km tylko ok. 200 km...

Portret użytkownika keri

Na razie ci nałukofcy

Na razie ci nałukofcy powiedzieli, ze nic nie wiedzą, nie wiedzą co i dlaczego, ale zrobili sobie model i ten wymyślony model do niczego nie pasujacy tłumaczy im, że mogą dalej się tym modelem zasłaniać i zgarniać forsę. Jakby co, model zmienią, jako bardziej pasujący i uwzględniający jakieś kolejne głupoty.
Ziemia jest pusta w środku w sensie, ze nie jest skałą/magmą powstałą przez kręcenie się przez 4,5 mld lat i zgarnianie pyłu kosmicznego w kulkę, bo to jest oczywista kosmiczna bzdura.
Pod skorupą Ziemi jest płaszcz Ziemi, pod nią druga skorupa. Wewnątrz są warunki nadające się do życia. Niech nałukofcy udowodnią, że tak nie jest. To jest model przedstawiany przez astronoma Rolfa Keplera, potomka słynnego astronoma Jana Keplera.
Hipoteza, ze Ziemia jest pusta w środku nie jest nowa, uważał tak nie tylko astronom Johannes Kepler, także fizyk Izaak Newton, który matematycznie wyliczył, ze musi być pusta w środku, gdyż inaczej nie zgadzałaby się jej orbita. Słynny matematyk Euler też stwierdził, że Ziemia jest pusta w środku.
 
Twierdzenie, że Ziemia kręciła się przez 4,5 mld lat i powstała z tego kulka jak wata cukrowa na patyku jest totalnie żałosne. Głoszący taką hipotezę nałukofcy to jedynie przekupne szmaty.

Skomentuj