Niespodziewana abdykacja Papieża Benedykta XVI

Kategorie: 

Papież Benedykt XVI - źródło: dreamstime.com

Świat obiegła dzisiaj bardzo zaskakująca informacja. Rano podczas spotkania z kardynałami Papiez Benedykt XVI niespodziewanie złożył abdykację. To drugi taki przypadek w historii Kościoła Katolickiego po Celestynie V który zrezygnował z urzędu w 1294 roku.

 

Z oświadczenia papieża wynika, ze podaje się do dymisji ze względów zdrowotnych. Trudno powiedzieć, czy jest tak w rzeczywistości, czy też papież został zmuszony do ustąpienia z Tronu Piotrowego. Oficjalnie papież będzie sprawował urząd do 28 lutego do godziny 20:00 czasu lokalnego.

 

Być może Josef Ratzinger chciał uniknąć losu Karola Wojtyły, który pod koniec swojego pontyfikatu nie był w stanie sprawować urzędu. W takiej sytuacji władzę pełnią raczej koterie watykańskie. Gdy umarł Jan Paweł II wielu specjalistów do spraw Stolicy Apostolskiej sugerowało, że po tym długim pontyfikacie potrzebny był papież przejściowy. Tak właśnie przyjmowano Benedykta XVI i spodziewano się, że jego dzieło będzie raczej kontynuacją pracy Jana Pawła II.

 

Trudno powiedzieć, czy tak było bo Benedykt XVI nie pielgrzymował tak często jak jego poprzednik a na dodatek wyraźnie wygasił ekumeniczne wątki w KK zwracając się o pojednanie z tradycjonalistami skupionymi w Bractwie Piusa X. Dzisiejsze zaskakujace oświadczenie papież wygłosił po łacinie co dodatkowo podkreśla jego tradycjonalizm.

 

Odejście Benedykta XVI oznacza, że będziemy mieli konklawe bez pogrzebu papieża. Znaczy to również, że po wyborze nowej głowy kościoła będziemy mieli dwóch papieży, urzędującego i emerytowanego. To również wydarzenie bez precedensu i ostatni taki wypadek miał miejsce w średniowieczu gdy były dwie siedziby papieży, Watykan i Awinion. Wtedy jednak obaj papieże uważali się za legalnych spadkobierców świętego Piotra. Obecną sytuację można porównać do przypadku z Celestynem V, który był prostym zakonnikiem powołanym na ten urząd właściwie przypadkiem i nie radził sobie z przepychem w jakim żyła głowa kościoła. Zrezygnował z urzędu 10 grudnia 1294 roku.

 

Wszyscy komentatorzy uznali, że decyzja Benedykta XVI jest szokująca, nawet jeśli wspominało się o hipotetycznej możliwości abdykacji. Papież powinien chyba dać trochę dłuższy horyzont czasowy niż te 17 dni jakie zostały do końca jego pontyfikatu. Nawet duchowni przyznają, że jest to dziwne. Być może kiedyś dowiemy się jakie są rzeczywiste powody odejścia Benedykta XVI, na razie pozostajemy w sferze domysłów. Nowy papież ma zostać wybrany przed Wielkanocą. Rzecznik Watykanu stwierdził, że Kościół nie obawia się schizmy w wyniku tej zdumiewającej i pilnej decyzji papieża.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika DI

Dzis miałam gości z Północnej

Dzis miałam gości z Północnej Irlandii,która jest pod zarządzaniem Wielkiej Brytanii.
Rodowity Brytyjczyk powiedział,że nie było żadnej dymisji papieża w Watykanie ani żadnej abdykacj  królowej Holandii i Niderlandów Beatrix Orange Nassau.Zupełnie nawet słowa w ich prasie na ten temat nie było.Myslę,że odpowiecie za te kłamstwa, za te bzdety!
 

Portret użytkownika podejrzliwy

Czy też zauważyliście to, że

Czy też zauważyliście to, że za każdym razem papież ma tak jakby inną twarz?
Jedno zdjęcie przedstawia "wstydliwego/skrępowanego" staruszka, natomiast w drugim dosłownie "potwora z ironicznym/drwiącym" uśmiechem? :/
Zobaczcie sobie np. na google. Bardzo mnie to zastanawia od dłuższego czasu.

Portret użytkownika Adam F.

Gdybyś urodził się 125 lat

Gdybyś urodził się 125 lat temu to załapałbyś się jako młody poborowy na pierwszą rewolucję w 1905, a 115 to załapałbyś sie na październikową już jako trochę starszy młodzieniec. Obserwuj znaki czasu może się na którąś załapiesz z tymi hasłami kto wie może w wieku 89 lat

Portret użytkownika tomtomi

Ale wszyscy sa zdziwieni,

Ale wszyscy sa zdziwieni, siedzicie w tych tematach i udajecie z enie wieci. Adminie spojrz lepiej co dzieje sie ze Sloncem od poczatku roku , szczegolnie z jego polem magnetycznym , ktore ma bardzo duzy wplyw na Ziemie i na zycie na Ziemi

Portret użytkownika michalla

tato zamiast rozpowszechniać

tato zamiast rozpowszechniać bzdury poszukaj odpowiedniego źródła. Dawno nie czytałem takich bzdur ale bardziej zaskoczyło mnie że znajdują się ludzie którzy potrafią w to uwierzyć.
http://informatorcodzienny.wordpress.com/about/

Niniejsza strona ma, przynajmniej w założeniu, charakter humorystyczny. Zawarte na niej informacje prawdopodobnie nie są zgodne z rzeczywistością.....
masz może jakieś źródło pochodzenia tekstu? Nie masz na 100% bo taki nigdy nie został wypowiedziany. Tu masz to nawet dobrze wytłumaczone czemu:
http://pl.gloria.tv/?media=379252
Udaj się dziecko do szkoły, poucz a potem sięgaj do internetu, bo widać że nie potrafisz odróżnić fikcji od rzeczywistości. Aż strach pomyśleć co będzie jak trafisz na stronę fanów Tolkiena. Elfów będziesz szukał po lasach....

Portret użytkownika tato

Nie szukalem zrodla i nie

Nie szukalem zrodla i nie bylo moja intencja wprowadzanie nikogo w blad, kazdy ma wolna wole i praktycznie nie mam wplywu jak ktos rozumie dany tekst ,skoro Ty nie pojmujesz co napisalem w swojej wypowiedzi to lepiej sie nie wypowiadaj .Moja wypowiedz byla w trybie pytajacym i rozwazan w innej mozliwosci niz link ,ktory podalem a ze po prostu byl to czemu niby mialbym go nie dac ,co to jakas cenzura religijna czy co ? .A tak przy okazji dzielo Tolkiena zawiera wiele ukrytej madrosci i skoro jej tam do tej pory nie odkrylas to znaczy tylko ze jeszcze do tego nie "doroslas" .Bo aby pojac "to" co jest tam pomiedzy wierszami trzeba miec napierw otwarty umysl "dziecka". Chrystus powiedzial kiedys do swoich uczniow : "Tylko Ten ktory posiada swiadomosc dziecka moze wejsc do Mojego Krolestwa ",wiec radze Tobie obejrzec To dzielo jesli  nie ogladalas i nie wysmiewac go wraz z jego fanami bo tylko tracisz prawdziwe pojecie tego co "Jest". Co jest rzeczywiste a co nie to juz tylko zalezy od indywidualnego pojmowania i na pewno Ty nie jestes dla Mnie takim autorytetem w tej dziedzinie aby Mi to probowac mowic a widac to po Twoim wpisie, "jeszcze duzo misek ryzu masz do zjedzenia" w tej dziedzinie jak mowia chinczycy. Ja w kazdym razie na ta medialna propagande ,ktora faszeruja ludzkie umysly nie jestem podatny.I pisze to co chce bo jestem "Wolny" ,zrozumiala("ponial") czy mam powtorzyc?. 

Portret użytkownika brat .

Mże być też  taki

Mże być też  taki scenariusz
 
następuje upadek Watykanu i Muzułmanie to wykorzystują i wkraczają do Europy / wspominał o tym Nostradamus/.
Pytania
Na ile wojska w poszególnych krajach zachodniej Europy będą stawić opór chociażby z uwagi na to jaka jest ilość Muzułmanów w ich wojskach i czy one nie przejmą panowania nad wojskiem. 
 
Czy jest mozliwość w Europie odizolować takiej ilości Muzułmanów od rdzenej ludności by nie dochodziło do zamieszek
 
Jak zachowają się Chiny, Rosja , USA i reszta świata

Strony

Skomentuj