Niesamowity taniec szpaków zarejestrowano w Anglii

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Dziesiątki tysięcy szpaków stworzyło niezwykle piękny pokaz na niebie nad granicą Anglii i Szkocji. Do zdarzenia doszło we środę, 05 listopada. Nagromadzenia szpaków, widziano w pobliżu szkockiej miejscowości Gretna Green. Stada składające się z niezliczonych ptaków latały tworząc różne formy.

 

Powód dziwacznego tańca szpaków nie jest dokładnie znany. Jedna z hipotez sugeruje, że gatunek ten ma mechanizmem obrony przed drapieżnikami takimi jak jastrzębie i sokoły. Inna teoria mówi, że szpaki zbierają się w wielkie stada, ponieważ im więcej ptaków tym jest im cieplej.

 

Gretna Green jest jednym z najbardziej znanych na świecie miejsc do obserwacji szpaków. Liczba ptaków w stadzie może tam wynosić nawet do 100 tysięcy osobników. Obserwacja tych ptaków w Wielkiej Brytanii jest przeprowadzana przez naukowców z University of Gloucestershire, przy aktywnym wsparciu mieszkańców, którzy służą badaczom informacjami o tym gdzie widziano stada.

 

Według Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, szpaki są nadal jednym z najbardziej popularnych ptaków ogrodowych w Wielkiej Brytanii. Jednak, ze względu na szybki spadek populacji w Europie, gatunek ten jest uważany za zagrożony wyginięciem. Od połowy 1970 roku brytyjska populacja szpaków spadła aż o 66%.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Cosiek

Sam jesteś fotomontaż. :) Co

Sam jesteś fotomontaż. Smile Co roku widuję to samo zjawisko przed zbliżającą się zimą. Szpaki kołują na swoim 'legowsikiem' na zimę, zbierając się nad grupą wybranych drzew i mógłbym nagrać bardzo podobny film, ale nie uznaję tego za coś niezwykłego, to część natury tych ptaków. Spektalt jest niesamowity, ale służy zgrupowaniu. Te ptaki tak co kilkadziesiąt minut wzbijają się w niebo, dołączają następne ptaki, widząc te manewry, potem osiadają na drzewach, potem zwowu się wzbijają i tak do jakiegoś czasu.
Takie widowiska zawsze przed zimą, potem odlatują do lasu, gdy już się zbiorą. Często byłem kilka-kilkanaście metrów od takich momentów, bo znam jedno z ich 'legowisk'.

Skomentuj