Niesamowicie jasna kometa Leonard zbliży się rekordowo blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W styczniu 2021 roku, astronomowie odkryli nową niesamowicie jasną kometę, o nazwie C/2021 A1 (Leonard). Zgodnie z szacunkami badaczy z Obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie w USA będzie można zaobserwować ją gołym okiem, już 12 grudnia tego roku. Jest to dosłownie niepowtarzalna okazja ponieważ gdy tylko minie ona Słońce, zostanie wyrzucona z Układu Słonecznego.

 

12 grudnia 2021 roku, kometa Leonard (C/2021 A1) znajdzie się zaledwie 35 milionów kilometrów od Ziemi i będzie można ją zobaczyć gołym okiem na porannym niebie. Kometa znajduje się teraz na północnym niebie. W ciągu 10 dni, jasność komety gwałtownie wzrośnie, aż stanie się łatwo widoczna za pomocą małych teleskopów i widoczna gołym okiem z ciemnego nieba.

Pojawienie się dużej i jasnej komety na nocnym niebie, jest stosunkowo rzadkim wydarzeniem, które występuje nie więcej niż 6-7 razy w wieku. Naukowcy uważają, że kometa dotrze do swojego peryhelium (najbliższego punktu na orbicie względem Słońca) około 3 stycznia 2022 roku.

Wówczas, bezpośrednie rozpraszanie światła słonecznego w zapylonej atmosferze, może spowodować dodatkowy rozbłysk. Podobne zjawisko miało miejsce w przypadku komety McNaught w 2007 roku, czyniąc ją widoczną w świetle dziennym. Orbita komety sugeruje również, że minie ona Wenus w okolicach 18 grudnia 2021 roku. Według aktualnych szacunków, Leonard będzie można obserwować przez kilka dni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj