Kategorie:
Amerykańscy lekarze stwierdzili, że nieregularny sen zwiększa prawdopodobieństwo powstawania blaszek cholesterolowych w tętnicy wieńcowej, a także ryzyko rozwoju innych objawów miażdżycy o około 33-40%. Poinformowało o tym biuro prasowe American Heart Association (AHA).
Z reguły do miażdżycy dochodzi w wyniku gromadzenia się cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do ich pogrubienia, gromadzenia się wapnia i utraty elastyczności. Dokładne przyczyny tego stanu rzeczy są nadal nieznane naukowcom, ale ostatnie obserwacje pokazują, że prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy wzrasta wraz z niedożywieniem i obecnością złych nawyków.
Naukowcy odkryli, że w podobny sposób na rozwój miażdżycy wpływa okresowy brak snu i jego nieregularny charakter. Naukowcy doszli do tego wniosku obserwując życie ponad 2000 mieszkańców USA, których średni wiek to około 69 lat. Wszystkie te osoby brały udział w projekcie MESA, którego celem było zbadanie wszystkich czynników ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.
W ramach MESA wolontariusze nosili bransoletki przez cztery lata, które naprawiały się, kiedy uczestnicy kładli się spać i budzili. Ponadto naukowcy prześledzili wzorce zasypiania i budzenia się u znacznej części ochotników i poprosili ich o prowadzenie dziennika i notowanie zmian wzorców snu w ciągu tygodnia.
Lekarze porównali wyniki tych obserwacji i ankiet z tym, jak często w tętnicach ochotników rejestrowano blaszki cholesterolowe, obszary o obniżonej elastyczności ścian naczyń i inne objawy miażdżycy. Okazało się, że jednym z najistotniejszych czynników ryzyka rozwoju odchylenia były zaburzenia snu.
W obecności znacznych tygodniowych wahań w typowym czasie trwania snu, przekraczających dwie godziny, ochotnicy byli o około 33-40% bardziej narażeni na dużą liczbę blaszek cholesterolowych na ścianach tętnicy wieńcowej. Blaszki pojawiały się na powierzchni ścian tętnicy szyjnej o 12% częściej, a ponad dwukrotnie częściej rozpoznawano nieprawidłowo wysoką sztywność ścian naczyń.
Takie wyniki obserwacyjne zdaniem naukowców przemawiają za tym, że zachorowalność na miażdżycę w skali globalnej może zostać znacznie zmniejszona, jeśli poprawi się jakość snu i opracuje się środki, które pozwolą mieszkańcom planety na utrzymanie regularnego wzór snu.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj