Niepokoje w rejonie Zatoki Perskiej - istnieje realne ryzyko wojny Iranu z Arabią Saudyjską

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Tak jak kiedyś walczyli ze sobą Katolicy i Prawosławni tak od wieków walczą Sunnici i Szyici. Ostatnie egzekucje w stylu ISIS, które miały miejsce w sunnickiej Arabii Saudyjskiej, mogą mieć poważne konsekwencje, ponieważ ścięto głowę szyickiemu duchownemu. Rozpętało to spiralę przemocy, która może się skończyć nawet wojną z Iranem.

 

Sytuacja jest poważna, ponieważ egzekucja Nimra al-Nimra, który był jednym z najbardziej zagorzałych krytyków saudyjskiej rodziny królewskiej, wywołało międzynarodowe potępienie i doprowadziła do bezprecedensowego kryzysu w stosunkach Arabii Saudyjskiej z Iranem. Zabity szyicki duchowny mieszkał we wschodnich prowincjach Arabii Saudyjskiej i był tam bardzo znaną postacią. Za życia słynął z licznych antyrządowych demonstracji i krytyki saudyjskich władców. W niektórych z jego kazań padały żądania autonomii dla szyickiej mniejszości zamieszkującej w tym królestwie.

Szyicki duchowny Nimr al-Nimr

W 2009 roku, zagroził, że poprowadzi szyickich muzułmanów w Arabii Saudyjskiej do secesji na wschodzie kraju, czym sprowokował prześladowania tej mniejszości. trzeba jednak przyznać, że w swoich kazaniach, al-Nimr był krytyczny zarówno w stosunku do szyickich jak i sunnickich władców sprawujących rządy określane przez niego jako autokratyczne. Jednak najbardziej atakował rody królewskie z Arabii Saudyjskiej i z Bahrajnu.

Wczoraj w Teheranie, protestujący zaatakowali saudyjską ambasadę i podpalili budynek. Najwyższy przywódca religijny Iranu, ajatollah Ali Chamenei ostrzegł saudyjskich urzędników tam stacjonujących, że grozi im "boska" zemsta za działania ich władców. Arabia Saudyjska odpowiedziała już wczoraj zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Iranem. Ambasador otrzymał 48 godzin na opuszczenie kraju.

 

Oby nie okazało się, że jego śmierć stanie się wyzwalaczem konfliktu o dużo większym wymiarze niż ten toczący się obecnie w Syrii, który też jest oparty o animozje między szyitami i sunnitami. Można powiedzieć, że wojna w Syrii stanowi podobny teatr wojny jak ta na Ukrainie, czyli są to konflikty pośrednie (ang. proxy war). Nikt chyba nie życzy sobie aby USA i Rosja rozpoczęły wkrótce otwartą wojnę, bo byłaby ona katastrofalna dla świata. Gdyby doszło do konfliktu zbrojnego między Iranem a Arabią Saudyjską byłaby to katastrofa dla całego basenu Zatoki Perskiej.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika achiles

CIEKAWA I DOŚĆ TRAFNA ANALIZA

CIEKAWA I DOŚĆ TRAFNA ANALIZA MOIM SKROMNYM ZDANIEM :
Apropos porownania potencjalu Iranu i Arabii Saudyjskiej to na dzis juz tak rozowo nie jest bo nawet propagandowy Onet podal ze rok 2015 Saudowie zakonczyli z 96 mld USD deficytem. Powszechnie jest tez znany fakt, ze Saudowie od lipca 2015 pozyczaja kase na wolnym rynku. Czyzby prawda bylo to, ze ich gigantyczne rezerwy walutowe to obecnie wylacznie amerykanskie obligacje ktorych zapewne maja zakaz sprzedazy na wolnym rynku ? I czy moze nie jest tak, ze Rosja o tym doskonale wie i gra na zniszczenie Saudow ? Bo dlaczego Rosja robi wszystko aby ropa byla jak najtansza ? Dlaczego zwiekszyla wlasne wydobycie i doprowadzila do ugody Iranu z zachodem co na pewno znowu zbije ceny w dol ? Wspominalem juz o tym w ramach drugiego wariantu rozwoju sytuacji z Rosja w ujeciu swiatowym. Ostatnie nerwowe ruchy w Rijadzie ( drastyczne podwyzki cen paliw i energii i obcinanie socjalu) potwierdzaja slusznosc mojej teorii. Pole finansowego manewru Saudow najwyrazniej sie zaweza a zapewne USA nie pozwoli im na zmniejszenie produkcji i podniesienie cen ropy bo najbardziej na tym skorzysta Rosja. Tylko kto wytrzyma dluzej Rosja czy Saudowie ? W/g moich prywatnych analiz Saudowie upadna jak ropa dobije do 20 USD za barylke. Warto tu zwrocic uwage na fakt nowego otwarcia przez Saudow sprawy z Jemenem i zakonczenia tzw. rozejmu, najwyrazniej Saudowie chca jak najszybciej rozstrzygnac ten konflikt na swoja korzysc bo okazuje sie on niezwykle kosztowny dla budzetu a czasu maja coraz mniej. Przewrocenie na geopolitycznej szachownicy piona Saudow spowoduje stosunkowo szybki upadek USD jako waluty swiatowej i spacyfikuje nieco amerykanskie zapedy we wprowadzaniu swoich porzadkow na swiecie. Przed nami bardzo ciekawe czasy.Darek Kronopio

Portret użytkownika achiles

TO, NIE PRZYPADEK, ŻE ZOSTAŁO

TO, NIE PRZYPADEK, ŻE ZOSTAŁO TO POSTANOWIONE, JESZCZE, PRZED TYM SYFEM ZE ŚCIĘCIEM TYCH LUDZI WRAZ Z SZEJKIEM :
Na początku tego roku rosyjski prezydent Władymir Putin podpisał dokument, którego tematem jest analiza strategi bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.
I tak, według tego dokumentu, USA traktuje swoje siły zbrojne jako podstawę bezpieczeństwa narodowego, zaś przewaga militarna Stanów Zjednoczonych jest uważana za główny element amerykańskiego przywództwa nad światem. Służyć temu ma nieustanna możliwość użycia przez Stany Zjednoczone swoich sił zbrojnych tak w obronie własnego terytorium jak i na całym obszarze kuli ziemskiej oraz utrzymywanie stałej obecności wojskowej za granicą.
Istotne działania polityki antyrosyjskiej podejmowane przez USA i sojuszników są nakierowane przeciwko krajom, z którymi Rosja nawiązała relacje partnerskie oraz wobec krajów byłego ZSRR.
Kontynuowanie tej polityki umożliwiającej zachowanie globalnej dominacji Stanów Zjednoczonych polega również na zwiększeniu możliwości bojowych paktu NATO oraz wzmacnianiu obecności sił zbrojnych USA w rejonie Azji, co jest środkiem mającym zapewnić bezpieczeństwo amerykańskich interesów jak i bezpieczeństwo terytorialne USA.
Polityka ta wspomagana jest coraz powszechniej stosowaną taktyką przeprowadzania„kolorowych rewolucji”, które służą do usunięcia niewygodnych dla USA przywódców krajów mających dobre stosunki z Rosją lub też wykazujących się niezależnością wobec amerykańskiej polityki globalnej.
Polityka ta jest prowadzona na podstawie amerykańskiej doktryny, która umożliwia podejmowanie wszelkich jednostronnych działań, mających na celu ochronę i wspieranie własnych interesów strategicznych kosztem Rosji.
Tak więc wg. rosyjskiego punktu widzenia, obecna polityka amerykańska cechuje się zdecydowaną postawą antyrosyjską i w związku z tym Moskwa postrzega ją jako swoje bezpośrednie zagrożenie.
Tak więc po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie dotyczącym analizy bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji, kraj ten określił Stany Zjednoczone jako swoje bezpośrednie zagrożenie oraz w odniesieniu do zajmowanej przez Rosję pozycji w polityce światowej.
Dokument ten odnosi się również do sytuacji jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie, zwracając uwagę na aktywną rolę jaką odegrały władze Stanów Zjednoczonych w dokonanym tam w lutym 2o14 roku antykonstytucyjnym zamachu stanu, co w efekcie doprowadziło do wojny domowej inspirowanej przez administrację amerykańską przy pomocy jej marionetkowego rządu w Kijowie. Zwraca się również w dokumencie uwagę na to, że w efekcie działania te doprowadziły do tego, że poparcie społeczne obecnej ekipy politycznej w Kijowie jest niższe niż miał je poprzedni prezydent tuż przed jego obaleniem.
Jednocześnie z działaniami podjętymi przez amerykańską administrację na Ukrainie rośnie potencjał i aktywność wojskowa NATO szczególnie w pobliżu rosyjskich granic wraz z rozszerzeniem zadań tego paktu na skalę globalną. W tym przyjmowanie nowych krajów do sojuszu NATO i przemieszczanie infrastruktury wojskowej ku granicom Rosji stwarza bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa narodowego tego kraju.
Pomimo to Rosja nadal jest gotowa do do rozwijania dalszych stosunków z NATO szczególnie w interesie bezpieczeństwa europejskiego i zwalczania terroryzmu. I w tym kierunku będą prowadzone dalsze działania mające osłabić wpływ Stanów Zjednoczonych na europejską część paktu NATO.
Reasumując: z  analizy dokumentu dotyczącego zagadnień bezpieczeństwa Rosji wynika, że po raz pierwszy władze tego kraju tak jasno i jednoznacznie określiły politykę Stanów Zjednoczonych jako zagrażające bezpośrednio jej interesom strategicznym i bezpieczeństwu wewnętrznemu oraz dały do zrozumienia, że trwająca przez ostatnie ćwierć wieku era jednobiegunowości dobiegła końca. Po prostu Stany Zjednoczone posunęły się już za daleko i Rosja aby ochronić siebie i swoją pozycję zmuszona została do reakcji. Jak sądzić można tym jednym krokiem postawionym za daleko była rewolta na Ukrainie, która spowodowała, że konflikt z Rosją został przeniesiony w pobliże jej granic, zaś idąca razem z tym dyslokacja wojsk NATO na wschodniej flance i prowadzone w pobliżu granic Rosji ćwiczenia wojskowe tylko to poczucie zagrożenia spotęgowało.
W ten sposób rosyjskie władze odniosły się do nowej rzeczywistości jaka obecnie się ukształtowała po dokonaniu rewolty na Ukrainie. Tak więc czasy biernego przyglądania się na działania Stanów Zjednoczonych dobiegły końca i Rosja obecnie aktywnie będzie na nie odpowiadać.
http://www.reuters.com/article/russia-security-strategy-idUSKBN0UG09Q20160102
http://www.zerohedge.com/news/2016-01-02/putin-names-us-threat-russian-national-security-new-strategy-document
czytaj wiecej na :https://adnovumteam.wordpress.com/2016/01/04/wojna-domowa-na-ukrainie-4-01-2016r-319-dzien-od-nowego-rozejmu/

Portret użytkownika Bucefał

To bedzie putin musial jakos

To bedzie putin musial jakos zyc z faktem ze nato i usa bedzie co raz mocniejsze i nowoczesniejsze a rosja co raz slabsza i bardziej izolowana. (Produkcja wojskowa z Ukrainy dla rosji zostala wstrzymana, sankcje na komponenty wojskowe utrzymane, sojusznikow ubywa, cena ropy maleje itd)

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Wojox

Tak to się kręciło w tę i we

Tak to się kręciło w tę i we wtę stronę, aż zakręciło do gniazda szerszeni.
Nic dodać nic ująć. Od góry to wygląda wg. znanej zasady: "dziel i rządź"
Jak skrzętnie w każdym państwie doprowadza się do podziału 50%/50%.
Nie ważne czym się różnią i jakie mają zalety ugrupowania. Grunt to możliwość napuszczenia ich na siebie.
Ciekawe co szerszenie wymyślą....

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Strony

Skomentuj