Niepokojące wzmożenie aktywności sejsmicznej w okolicach Fidżi
Image
Kilka dni temu donosiliśmy o nietypowym przypływie jaki wydarzył się na Fidżi. Z tłumaczeń naukowców wynikało, że wysoka fala pływowa jest spowodowana pozycją Księżyca względem Ziemi i jego zbliżeniem do naszej planety. Jednak rejon tych wysp doświadcza ostatnio wielu silnych wstrząsów.
Od czasu tej nietypowej fali pływowej, która podtopiła wybrzeże w miejscowości Suva, okoliczne dno morskie regularnie się trzęsie. Co gorsza wstrząsy są bardzo nietypowe. Relatywnie słabe trzęsienia o sile 4.5 i 4.8 miały głębokość około 450 km co samo w sobie jest bardzo niezwykłe.
[gmap zoom=6 |center=-17.978733095556155,178.59375 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]
Mieliśmy tez (25 marca) wstrząs o magnitudzie 5.0 o epicentrum na głębokości prawie 600 km. Drżenia na takich głębokościach oznaczają fundamentalny ruch płyt a pomruki wnętrza ziemi mogą wygenerować znacznie silniejsze wstrząsy zdecydowanie bliżej powierzchni.
[ibimage==6058==50_procent==Oryginalny==self==null]
Kolejne wydarzenia w Regionie zdają się potwierdzać teorię wedle której dochodzi do rozprężeń skutkujących redukcją głębokości zjawisk.
Wstrząsy w okolicy Morza Savu miały już głębokość 65 km a dzisiejszy wstrząs o magnitudzie 5.9 miał epicentrum już tylko 13 km pod dnem morza.
Fidżi jest tym obszarem w obrębie "Pierścienia Ognia", który, oprócz Japonii, jest najbardziej narażony na wystąpienie w najbliższych dniach wielu silnych wstrząsów sejsmicznych.
- Dodaj komentarz
- 4519 odsłon