Niepokojące odkrycie naukowców. Większość deszczów pada z wirusami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Okazuje się, że deszcze mogą pełnić ważną rolę w przenoszeniu wirusów. Kanadyjscy naukowcy jako pierwsi, zbadali ilościowo masę cząstek wirusowych, które są przenoszone przez wiatr z powierzchni ziemi do troposfery. Tam wirusy te mogą zostać przetransportowane na tysiące kilometrów, po czym spadają z powrotem na Ziemię w formie deszczu z wirusami.

 

Dr Curtis Suttle i jego koledzy z University of British Columbia opublikowali artykuł w czasopiśmie The ISME Journal, opisujący ich odkrycia w zakresie transportu wirusów po kuli ziemskiej. Naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie dlaczego wykrywa się wirusy genetycznie identyczne w zupełnie różnych obszarach na całym świecie.

 

Przyjęto hipotezę, że wirusy te docierają z masami powietrza podróżując z jednego kontynentu na drugi. Według naukowców, każdego dnia w morskim aerozolu i w kurzu, przenoszone jest 800 milionów wirusów na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi.

 

Potem te cząstki pyłu i aerozoli z wirusami i bakteriami transportuje wiatr. Mogą one wzrosnąć do wysokości 2,5 do 3 km, czyli do troposfery. Tam pył i morski aerozol natrafiają na silniejsze atmosferyczne prądy strumieniowe, które przenoszą zarazki na duże odległości. 

Ze względu na mały rozmiar cząsteczek wirusów efektywności transferu w taki sposób jest spora. Biorąc pod uwagę fakt, że cząstki te często dają podstawę do powstawania jąder kondensacji, można powiedzieć, że wraz z deszczem padają na nas wirusy z troposfery. 

 

Nowe ustalenia na temat koncentracji wirusów i ich uczestnictwa w cyrkulacji atmosferycznej były możliwe dzięki użyciu specjalnych platform badawczych zlokalizowanych hiszpańskich górach Sierra Nevada. Odkryto miliardy wirusów i dziesiątki milionów bakterii. Statystycznie rzecz ujmując spotykano 461 razy więcej wirusów niż bakterii. 

 

Oczywiście nie każdy z tych wirusów i drobnoustrojów krążących w atmosferze jest dla nas niebezpieczny. Niektóre z nich są wręcz przydatne dla zdrowia. Jednak niewątpliwie formalnie można powiedzieć, że każdy deszcz oprócz wody przenosi też miliony wirusów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika elala

Ciekawe skąd tyle minusów pod

Ciekawe skąd tyle minusów pod komentarzami, że co, nie pasuje do ogólnych teoryjek ? Do zazwracania dupy że mydłem można zatrzymać epidemię wirusa albo innych pierdoł, o cudownych domowych spsobach  wypisywanych na forach przez znachorów od siedmiu boleści ?

To że wiatry i opady rozprzestrzeniają choroby  i zakażenia wiadomo od średniowiecza a teraz naukofcy odkrywają to co było odkryte tysiąc lat temu. Cywilizacja po raz kolejny traci swoją pamieć i zaczyna od zera.

Pytanie za 500 zł plus: dlaczego sezonowe epidemie grypy (idealne podobieństwo do koronowirusa) pojawiają sie w porze zwiększonych opadów dwezczu, wiatrów i ochłodzenia pogody ?? Infekcje mogą przenosić się nawet pomiędzy kontynentami, do Europy najczęściej przychodzi grypa azjatycka.

Portret użytkownika nil

"Morowe powietrze" znane było

"Morowe powietrze" znane było już naszym prapradziadom. Ilościowe oznaczanie patogenów w morowym powietrzu w niczym nam nie pomoże. Wydaje mi się, że te badania mają wyłącznie znaczenie militarne. Ktoś chce niszczyć narody.

Portret użytkownika X

Jeśli wiatr przenosi piasek z

Jeśli wiatr przenosi piasek z sahary do szwecji, anawet na biegun,  to chyba tylko dureń zakłada, ze nie przenosi wirusów, bakterii, jaj pasożytów, roztoczy, jaj owadów i grzybów.

Niemniej ciekawe pozostaje to dlaczego te formy nie rozwijają sie. Dlaczego salmonellę musieli Indianom przynieść Hiszpanie?  Była w pyle atmosferycznym, ale nie zarażała.

To jest ciekawe.

Strony

Skomentuj