Niepokojąca erupcja Etny, największego wulkanu w Europie

Kategorie: 

Źródło: Twitter

W poniedziałek nastąpiło gwałtowne przebudzenie sycylijskiego wulkanu Etna, który zaczął wyrzucać kolumny popiołu i lawę. Erupcji towarzyszyły liczne wstrząsy sejsmiczne.

 

Od godzin południowych do teraz, w rejonie Etny odnotowano ponad 300 wstrząsów. Niektóre z nich miały siłę ponad 4 stopni w skali Richtera. Wulkan wyrzucił wielką chmurę popiołu, który przykrył pobliskie wioski, oraz lawę. Na szczęście, erupcja nie stanowiła żadnego zagrożenia dla pobliskiej ludności.

Wczorajsza erupcja wulkaniczna wymusiła tymczasowe zamknięcie lotniska w Katanii. Wulkanolodzy wskazują, że była to pierwsza od ponad dekady boczna erupcja. Sytuacja jest stosunkowo spokojna, ale aktywność wulkanu Etna jest stale monitorowana.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika gość2

Etna powinna płacić za emisję

Etna powinna płacić za emisję CO2 do atmosfery. ciekawe czy ma wykupione pakiety emisyjne. Gdzie są Ci wszyscy ekoglobaliści co tak głosno krzyczą kiedy CO2 trafia do atmosfery. Tu jakoś nie widzą problemu. Skoro nie widzą to chyba jednak ten CO2 i inne gazy nie są aż tak straszne dla naszej planety. Jakby nie patrzeć to sama natura !!!

Portret użytkownika Jacbo

Etna jest jednym z

Etna jest jednym z najbardziej aktywnych (i lepiej udokumentowanych) wulkanow na swiecie. Jej aktywnosc to nic nowego i regularnie się budzi, ciekawością jest natomiast nowe miejsce "erupcji" (lawa się leje z innej strony niż zazwyczaj). W sumie to jednak dobrze. Lepiej żeby ciśnienie w komorze poszło, niż się zbierało. 

Portret użytkownika Alojzy

P.S. chociaż patrząc z innej

P.S. chociaż patrząc z innej strony: tylko on miał odwagę powiedzieć (publicznie i przy kamerach) donaldowi tusku to co o nim myśli, i to w donalda tusku obecności. A na to, do tej pory, nie zdobył się żaden z 38 milionów "rodaków" donaldu ... więc mam mieszane uczucia co do przewodniczącego.

Portret użytkownika baca

bez paniki, jak tylko komisja

bez paniki, jak tylko komisja europejska wytrzeźwieje i otrze mocz z przewodniczącego to opodatkuje ten wulkan za emisję dwutlenku węgla i etna juz sie nigdy nie ośmieli dokonać nieskonsultowanej z komisją erupcji...  

z ameryki też dochodza dobre wieści bo Al Pacino, Al Bundy i Al Gore już kończą odwyk i lada dzień obliczą prowizję od dwutlenku jaka się należy Ziemi

 

Skomentuj